مهدی پیرهادی رئیس کمیسیون سلامت محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران در بازدید از شرکت ایران خودرو دیزل و نخستین اتوبوس برقی تولید این شرکت، از تحول در مجموعه ایران خودرو دیزل تشکر کرد و گفت: گزارش  مهندس جواد توسلی مهر، مدیرعامل ایران خودرو دیزل، حاکی از این بوده که اقدامات چشمگیری در ایران خودرو دیزل رخ داده است.

وی ابراز امیدواری کرد: با استفاده از تولید اتوبوس های برقی، نسبت به نوسازی ناوگان حمل و نقل شهری  اقدام شود.

وی تاکید کرد: استفاده از این اتوبوس ها هم در حوزه کاهش مشکلات محیط زیست و هم توسعه حمل و نقل عمومی، راهکار مناسبی است.

استفاده از حمل و نقل پاک یکی از راهکارهای برون رفت تهران از آلودگی است

 وی افزود: دنیا به سمت استفاده از اتوبوس های برقی می رود و اگر ما به این سمت حرکت نکنیم، عقب ماندگی جدی خواهیم داشت .

وی تاکید کرد: هم شورای شهر و هم شهرداری تهران به دنبال استفاده از اتوبوس های برقی هستند اما برای مشکلات مالی خرید این اتوبوس ها باید برنامه ریزی کرد.

وی افزود: بی تردید حمل‌ونقل یکی از بزرگترین عوامل تولید گازهای گلخانه‌ای است و در این میان خودروها و اتوبوس های گازوییلی و دیزلی که غالبا دچار فرسودگی و نقص فنی هستند در آلودگی هوا  موثرند.

به گفته وی، بخش قابل‌توجهی از این آلودگی در تهران و سایر کلان‌شهرها به دلیل بالا رفتن غلظت ذرات معلق زیر 2.5 میکرون است و این ذرات از سوخت و انتشار گاز خودروهای دیزلی منتشر می‌شوند.

پیرهادی تاکید کرد: هر دستگاه اتوبوس‌ درون شهری به طور متوسط ۲۰۰ کیلومتر روزانه تردد دارد و این حجم از تردد گویای ظرفیت آلاینده گی سیستم حمل و نقل شهری خواهد بود.

رئیس کمیسیون سلامت محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: در این راستا برنامه ریزی و سیاستگذاری برای گسترش حمل‌ونقل عمومی پاک موضوعی است که در این دوره شورا بر آن تاکید شده و کمیسیون سلامت و محیط زیست به شدت پیگیری می کند.

پیرهادی ادامه داد:  از مزایای استفاده از اتوبوس برقی ضمن کاهش تبعات استفاده از سوخت‌های فسیلی و جایگزینی آن با انرژی برق و حذف آلاینده ها، افزایش عمر مفید آنها به میزان تقریبا دو برابر است.

وی گفت: بومی‌سازی تولید اتوبوس برقی توسط صنایع و کارخانجات داخلی ضمن تامین نیاز کشور، جهش قابل توجهی برای به روز رسانی تکنولوژی و صنعت کشور محسوب می‌شود.

وی، با توجه به توانایی تولید هزار دستگاه اتوبوس برقی در ایران خودرو،امکان صرفه جویی ۴۵ میلیون لیتری سوخت وجود دارد.

وی گفت: با فرض تولید ۷ هزار دستگاه اتوبوس برقی طی هفت سال می توان به کاهش ۱.۲ میلیارد لیتر سوخت طی ۷ سال،  صرفه جویی ۶۶۲ میلیون دلار، صرفه جویی ۲۱ هزار میلیارد تومان اشاره کرد.

پیرهادی یادآور شد:با حمایت شورای شهر و انجام برخی اقدامات از سوی شهرداری تهران می توان به توسعه خدمات اتوبوس های برقی در شهر تهران امیدوار بود.