احمد وحیدی وزیر کشور روز دوشنبه (23 خرداد) نخستین همایش ملی حمایت از اطفال و نوجوانان آسیب‌دیده و در معرض آسیب‌های اجتماعی که با حضور فعالان این حوزه در محل وزارت کشور برگزار شد؛ گفت: کودکان در کشورهای غربی مورد هجوم و ظلم واقع شده اند اما صدایی از دولتمردان آن‌ها نسبت به حفظ حقوق کودکان دیده و شنیده نمی شود.

وزیر کشور ادامه داد: اقدام جنایت آمیز آمریکا در افغانستان، باعث افزایش بی پناهی، بی خانمانی و آوارگی کودکان در این کشور شد.

وحیدی توجه به موضوع کودک و نوجوان در فضای علمی و اجتماعی را ضرورتی جدی دانست و اضافه کرد: مبانی فکری کشورهای غربی در حوزه کودک در قالب کنوانسیون جهانی کودک متجلی است که این کنوانسیون به مسائل اخلاقی و رشد و تعالی کودک توجه لازم را ندارد.

کودکان در کشورهای غربی مورد هجوم و ظلم واقع شده اند

وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران با نگاه انسان دوستانه به مسائل، تلاش دارد کودکان مهاجر مورد تعلیم و تربیت قرار گیرند.

وزیر کشور به فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر تحصیل رایگان کودکان اتباع افغانستانی در ایران اشاره و تصریح کرد: باید مراقبت کنیم که جریان ضد کودک و نوجوان که در غرب است را به عنوان حق کودک به خورد ما ندهند.

 وحیدی مراقبت از مبانی فکری و عملی در حوزه کودک و نوجوان را مهم دانست و اظهار کرد: سندی که شورای عالی انقلاب فرهنگی برای کودکان تهیه و رئیس جمهوری آن را ابلاغ کرده است، سند ارزشمندی است که باید مبنای نظری و عملی در این حوزه باشد.

وی با یادآوری کودکانی چون حضرت علی اصغر، قاسم ابن الحسن، رقیه و سکینه خاتون سلام الله علیهم که در جهان اسلام الگوی بزرگسالان شده اند، گفت: این امر نشانگر این است که مقام کودک چقدر بزرگ و ارزشمند است؛ آمیختگی کودک با اندیشه های ناب دینی می تواند دنیا را تغییر دهد.

وزیر کشور در ادامه سخنان خود به بیانات بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) در بزرگداشت و تکریم شهید فهمیده اشاره کرد و افزود:  حضرت امام(ره) فرمود که رهبر ما آن طفل ۱۲ ساله است و این بیان عالمانه و حکیمانه گویای بزرگیِ مقام کودک و نوجوان در مکتب اسلام است.

وحیدی اضافه کرد: باید در نظر داشته باشیم که ساختن آینده‌ای بهتر و متعالی در گرو توجه عمیق‌تر به کودکان و کمک به رشد و تعالی آنهاست.

وی با تاکید بر حمایت از کودکان و نوجوانان فاقد پناهگاه و حامی اجتماعی، تصریح کرد: از بزرگترین کارهای عبادی و اجتماعی براساس آموزه‌های دینی، توجه به همین کودکان پاک است.

وزیر کشور با بیان اینکه فوری‌ترین کار بازگرداندن کودکان به آغوش گرم خانواده است؛ گفت: تقویت نظام خانواده و توانمند‌سازی زنان سرپرست خانواده می تواند چاره کار در این حوزه باشد.

 وحیدی خواستار استفاده بیشتر از ظرفیت های مردمی در این زمینه شد و افزود: مردم عزیز ایران اسلامی براساس ارزش‌های دینی و اسلامی به مسائل اجتماعی و کودکان توجه و علائق خاص دارند و باید از این فرصت استفاده کرد.