دانشمندان تخمین می‌زنند که سالانه بین ۵ تا ۱۳ میلیون تن آلودگی پلاستیکی وارد اقیانوس‌ها می‌شود که از زباله‌های بزرگ شناور گرفته تا میکروپلاستیک‌ها که میکروب‌ها می‌توانند کل اکوسیستم‌ها را روی آن‌ها تشکیل دهند، را شامل می‌شود. زباله‌های پلاستیکی غنی از زیست توده هستند و بنابراین می‌توانند کاندیدای خوبی برای تولید آنتی بیوتیک باشند که در محیط‌های طبیعی بسیار رقابتی رخ می‌دهد.

بر اساس مطالعه جدیدی که توسط دانشجویان با همکاری موسسه اقیانوس شناسی "اسکریپس" (Scripps) انجام شده است، آلودگی پلاستیکی اقیانوس‌ها ممکن است بتواند منبعی برای کشف آنتی‌بیوتیک‌های جدید باشد! این مطالعه در کنفرانس انجمن میکروبیولوژی آمریکا در واشنگتن دی سی در تاریخ ۹ تا ۱۳ ژوئن ۲۰۲۲ ارائه شد.

محققان پلاستیک پلی اتیلن که نوع معمولی از پلاستیک در کیسه‌های خرید است را با چگالی بالا و پایین در آب‌های نزدیک به "اسکله اسکریپس" در "لا جولا" (La Jolla)، کالیفرنیا به مدت ۹۰ روز کشت دادند.

ساخت آنتی بیوتیک از زباله‌های پلاستیکی

آن‌ها پنج باکتری تولید کننده آنتی بیوتیک از جمله سویه‌های باکتری "باسیلوس" (Bacillus)، "فائوباکتر" (Phaeobacter) و "ویبریو" (Vibrio) را از پلاستیک اقیانوسی جدا کردند. محققان باکتری‌های جداسازی شده را در برابر انواع باکتری‌های گِرَم مثبت و منفی آزمایش کردند و دریافتند که این باکتری‌ها در برابر باکتری‌های رایج و همچنین دو سویه مقاوم به آنتی‌بیوتیک موثر هستند.