طی امروز و فردا، در برخی نقاط استان‌های سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان، شمال و جنوب هرمزگان، ارتفاعات البرز مرکزی و شمال استان‌های اردبیل و آذربایجان‌های شرقی و غربی، در ساعات بعد از ظهر و اوایل شب، رگبار و رعد و برق، وزش باد شدید موقت در مناطق مستعد خیزش گردوخاک رخ خواهد داد و همین شرایط، روز یکشنبه در شمال استان‌های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی رخ می‌دهد.

روز‌های دوشنبه و سه‌شنبه، در اکثر مناطق کشور جو پایدار و آسمان صاف خواهد بود؛ تنها روز سه شنبه در ارتفاعات شرقی هرمزگان، در ساعات بعد از ظهر، رشد ابر‌های همرفتی همراه با رعد و برق اتفاق می‌افتد.

وضعیت آب و هوا در سوم تیر/ کاهش غلظت گردوخاک در برخی نقاط کشور

از بعد از ظهر شنبه و روز یکشنبه، شرایط برای خیزش گرد و خاک در کشور عراق و انتقال آن به استان‌های واقع در نوار غربی کشور مجددا مهیا می‌شود که سبب کاهش کیفیت هوا و دید در مناطق جنوبی شمال غرب، غرب و جنوب غرب کشور خواهد شد.

از بعد از ظهر روز یکشنبه تا اواخر هفته، در نیمه شرقی و مرکزی کشور وزش باد شدید خواهد بود که در برخی ساعات، خیزش گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا را به همراه دارد. اواسط هفته آینده، در غالب مناطق کشور روند دما افزایشی و روز جمعه هم، دریای خزر، دریای عمان و تنگه هرمز مواج است.