غلامی گفت: با توجه به پیش بینی بارش شدید باران ، کشاورزان نسبت به بازکردن خروجی کرت های شالیزاری در مرحله رسیدن جهت جلوگیری از ماندابی شدن مزارع و تسریع در برداشت شالیزارهای رسیده قبل از شروع بارندگی اقدام کنند.

به گفته او، با توجه به وقوع بارندگی کشاورزان از آبیاری مزارع سویا و پنبه اجتناب کنند و همواره زه کشی و پاکسازی باغات و مزارع را در دستور کار خود قرار دهند.

غلامی می گوید: کشاورزان نسبت به تسریع انتقال محصولات برداشت شده به مکان مسقف اقدام کنند.

کارشناس هواشناسی کشاورزی گفت: دامداران از مصرف آب باران در دامداری اجتناب و از ورود آب گل آلود به استخرها جلوگیری کنند.

براساس مرکز‌پایش هواشناسی کشاورزی، مجموع بارش کشور از ابتدای سال زراعی تاکنون ۱۶۴.۳ میلی متر، در مدت مشابه سال قبل ۱۴۰.۲ میلی متر و در دوره بلندمدت ۲۲۹.۴ میلی متر است که این امر افزایش ۱۷.۲ درصدی نسبت به سال قبل و کاهش ۲۸.۴ درصدی دوره نرمال را نشان می دهد.

هشدار بارش باران به شالیکاران و دامداران

براساس نقشه های هواشناسی طی ۲ روز آینده در نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان، برخی نقاط هرمزگان و جنوب شرق فارس در برخی ساعات بویژه بعدازظهر و اوایل شب رگبار و رعد و برق، وزش باد شدید و در نقاط مستعد بارش تگرگ و گرد و خاک پیش بینی می شود‌.

روز سه شنبه گستره بارش ها افزایش یافته و این وضعیت در استان های سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان، جنوب فارس، تنگه هرمز، دریای عمان، جنوب خراسان جنوبی، غربی و جنوب یزد پیش بینی می شود.