منتظری، مستند اقدامات دیوان عدالت اداری در خارج كردن ۳۵ اثر تاریخی از فهرست آثار ملی را قانون و استفساریه شورای نگهبان برشمرد و گفت: در این زمینه سه پیشنهاد به سازمان میراث فرهنگی ارایه كردیم، نخست اینكه قانون را بدان گونه که متناسب با وظایف و اختیاراتشان است اصلاح کنند.دیگر این‌کهاموال یا املاک مردم را خریداری کنند و به تملک خود درآورند.همچنینبا صاحبان حق به نوعی تفاهم و هماهنگی کنند و رضایت آن‌ها را جلب کنند.

رییس دیوان عدالت اداری با بیان این که به دلیل انجام ندادن اقدامات در چارچوب قانون، به سازمان میراثفرهنگی اعتراض داریم، گفت: مستند اقدامات دیوان عدالت اداری، قانون و استفساریه شورای نگهبان است.

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری در گفت‌وگو با ایسنا، درباره‌ی خارج شدن ۳۵ اثر تاریخی از فهرست آثار ملی با حکم دیوان عدالت اداری، گفت: به دلیل انجام ندادن اقدامات در چارچوب قانون، به سازمان میراثفرهنگی اعتراض داریم، زیرا برای مردم ایجاد مشکل می‌کنند که منجر به طرح شکایت می‌شود، ما نیز در چارچوب قوانین و مقررات عمل می‌کنیم و در نتیجه یکسری از اقدامات میراثفرهنگی نقض می‌شود.

وی با بیان این‌که نمی‌خواهیم اقدامات، چنین نتایجی را به دنبال داشته باشد، تصریح کرد:سازمان میراثفرهنگی نیز دارای وظایف و مسوولیت‌هایی است و باید آن‌ها را انجام دهد. اما این که اموال و املاک مردم را ثبت می‌کنند و حوزه‌ مالکیت مردم را محدود می‌کنند، سبب می‌شود مردم با مشاهده‌ محدودیت، طرح شکایت کنند و ما نیز تصمیمات آن‌ها را نقض می‌کنیم.

رییس دیوان عدالت اداری در پایان تاكید كرد: ما نمیتوانیم به عنوان حاكمیت خارج از محدوده قانون، حوزه اختیارات مردم را نسبت به اموالشان محدود كنیم.