به گزارش افکار به نقل از فارس، اين روزها در هر كجاي شهر شاهد افرادي هستيم كه با گذاشتن هدفون (گوشي) در گوششان، مشغول شنيدن موسيقي هستند. البته منبع پخش صوت متفاوت است ولي معمولا انواع MP۳ PLAYER يا گوشي‏هاي همراه براي اين كار مورد استفاده قرار مي‏گيرند.

این وضع مختص کشورمان نیست و نسل جوان امروزی به نحوی گسترده از انواع دستگاه‏های پخش موسیقی قابل حمل به خصوص IPOD برای شنیدن موسیقی استفاده می‏کنند.

گسترش این پدیده نگرانی‏هایی را در مورد سلامت عمومی افراد و بخصوص احتمال کاهش شنوایی به علت استفاده مداوم از هدفون به دنبال داشته است، بخصوص که برخی جوانان در بیشتر ساعات شبانه روز هدفون در گوش دارند و با صدای بلند به موسیقی گوش می کنند.

استفاده طولانی مدت از گوشی‌ها(هندز فری یا هدفون) متصل به تلفن همراه با دستگاه‌های پخش موسیقی است که متاسفانه تعداد زیادی از جوانان برای مدت طولانی از آن استفاده می‌کنند، مکالمه و استفاده طولانی مدت از این گوشی‌ها عوارض ثابت شده‌ای را به دنبال دارد که پیر گوشی، افزایش احتمال عفونت گوش و آسیب پذیری عصب شنوایی از جمله آن است که خطر آن به مراتب بیشتر از استفاده از خود گوشی موبایل است و عوارض آن هر چقدر که استفاده از آن طولانی مدت‌تر باشد بیشتر است.

کارشناسان و صاحبنظران معتقدند تداوم این وضعیت باعثمی‏شود تا گوش‏های جوانان زودتر از حد معمول پیر شود. به گفته آنان گوش کردن مداوم به موسیقی با استفاده از هدفون موجب می‏شود افراد توانایی شنیدن فرکانس‏های بالا را از دست بدهند. چنین افرادی همچنین در محیط‏های شلوغ و پر سر و صدا نمی‏توانند مکالمات مورد نظرشان را به آسانی بشنوند و تعقیب کنند.

* هشدارکارشناسان

کارشناسان هشدار می‏دهند که با تداوم این وضعیت در دهه آینده شاهد افزایش شدید تعداد افرادی خواهیم بود که از مشکلات متنوع شنوایی رنج می‏برند. نکته بسیار جالب آن که به اعتقاد متخصصان پزشکی، استفاده از گوشی حتی برای جلوگیری از شنیدن صداهای مزاحم محیطی هم کار غلطی است و ممکن است در نهایت منجر به کاهش میزان شنوایی شود.

مشکل مهمی که در اینجا پیش می‏آید، آن است که ماه‏ها و حتی چند سال پس از استفاده از گوشی عوارض این کار مشخص نمی‏شود و شاید یک دهه طول بکشد تا جوانان و نوجوانان بفهمند با استفاده مداوم از هدفون چه آسیب شدیدی به سلامتشان وارد کرده‏اند.

* علائم آسیب دیدگی

یکی از نشانه‏های آسیب رسیدن به گوش به علت گوش کردن زیاد به موسیقی از طریق هدفون آن است که وقتی شما یک محل پر سر و صدا را ترک می‏کنید، گوشتان تا مدتی یه اصطلاح زنگ می‏زند. اگر مدتی به گوشتان استراحت دهید احتمالا وضعیت بهبود خواهد یافت، اما اگر مرتبا از هدفون استفاده کنید، گوش داخلی شما هم آسیب می‏بیند که در این صورت ممکن است قدرت شنوایی شما برای همیشه کاهش یابد.

متاسفانه به علت تولید باتری‏های پرقدرت با عمر بالا کمتر کسی به گوشش استراحت می‏دهد و این از مواردی است که پیشرفت فناوری در عمل به ضرر انسان تمام شده است.

لذا توصیه متخصصان در این زمینه این است که اگر شب تا صبح و صبح تا شب هدفون در گوش دارید و موسیقی می‏شنوید بهتر است در این عادت غلط تجدید نظر کنید.