محمد حسن آسایش، روان شناس و عضو هیأت علمی دانشگاه تهران در برنامه حال خوب شبکه سلامت سیما در پاسخ به این سوال که آیا ازدواج فرزندان می‌توانند با یک بحران در خانواده‌ها همراه باشد؟، گفت: خانواده‌ها تمام تلاش خود را می‌کنند که از بدو تولد تا هنگام تشکیل زندگی مشترک فرزندشان، کمک کنند تا او را به یک استقلال و بلوغ نسبی برسانند؛ اما گاهی این انتقال جدید به زندگی مشترک به یک بحران در خانواده تبدیل می‌شود و اغلب خانواده‌ها با یک  آشیانه خالی مواجه می‌شوند و رفتن از این مرحله به مرحله بعد را با چالش‌ها و بحران‌هایی پشت سر می‌گذارند.

وی تاکید کرد:نقش کلیدی خانواده‌ها در آماده‌سازی جوان خود بسیار پررنگ است. در این بین اگر جوانی هنوز استقلال کامل، توانمندی، آمادگی و تمایزیافتگی را پیدا نکرده باشد و به مرحله ازدواج سوق داده شود، احساس ناامنی می‌کند و تمایل به بازگشت به زندگی قبلی را از خود نشان می‌دهد  و شاید حتی با یک سوگ مواجه شود. ولی عده‌ای از جوانان اعلام آمادگی می‌کنند و اینکه این  آمادگی آیا حاصل پختگی و بلوغ باشد و یا حاصل کم تجربگی، مشخص نیست.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران گفت: این مرحله از زندگی مشکلات خود را دارد، چالش‌های مانند تفاوت‌های سنی، ژنتیکی، جنسیتی، تربیتی،خانوادگی، تحصیلاتی و.....که باعث تعارضات اجتناب ناپذیری در زندگی مشترک می‌شود.

این روانشناس افزود: گاهی بعضی خانواده‌ها، یک سری انتظار از فرزند خود و  یکسری انتظارات از همسر فرزند خود دارند؛ البته سبک‌های زندگی مختلف انتظارات متفاوتی را به دنبال خواهد داشت. بعضی از خانواده‌ها حتی قواعد نانوشته‌ای دارند که فرزندان مجبور به اجرای آن هستند.

وی ابراز کرد: اگر دختری که با سبک زندگی مدرن پرورش یافته است با پسری از خانواده سنتی ازدواج کند،به دلیل تفاوت در سبک‌های زندگی، احتمالا تعارضات جدی در این ارتباط به وجود خواهد آمد.

آسایش تفاوت‌های ساختاری خانواده‌ها را از جمله دلایل به وجود آورنده تعارضات دانست؛ تعارض‌هایی که بین فرد تازه وارد با اعضای خانواده همسر ایجاد می‌شود.

وی به خانواده‌ها توصیه کرد: اگر جوانی از خانواده قرار است ازدواج کند آماده باشید که او را به عنوان خانواده مستقل به رسمیت بشناسید.

زوج‌های جوان این متن را بخوانید!

این روانشناس همچنین یادآور شد: در گام اول خودتان را آماده کنید که فرزند شما ازدواج می‌کند و مستقل می‌شود اگر نمی‌توانید قبول کنید با مشاوره و خانواده درمانی به خودتان کمک کنید تا به پذیرش برسید.

وی با اشاره به مزیت‌های دوره نامزدی و عقد، تصریح کرد: دوران نامزدی و عقد دوره آماده‌سازی استقلال است. خانواده‌ها به عنوان بزرگان خانواده باید به جوانان روی مثبت نشان دهند تا از شما فراری نباشند.

این روانشناس مقایسه نکردن عضو جدید خانواده با دیگر افراد را از ضروریات واجب برخورد با خانواده جوان و تازه استقلال یافته دانست.

وی گفت: شاید ما ناخواسته واکنش‌هایی نشان دهیم که تاثیرات منفی بر زندگی فرزندمان داشته باشد. یکی از راههای آرامش بخشیدن به خانواده‌ها این است که عروس یا داماد، همسر خود را به خانواده معرفی کند و از ویژگی‌های او صحبت کند؛ البته این تعریف‌ها نباید حسادت برانگیز باشد و ایجاد حساسیت کند.

آسایش به زوج های جوان توصیه کرد: ظرفیت‌های خانواده خود را بشناسید و همچنین ظرفیت‌های همسرتان را؛ اگر اختلافی بین همسر و خانواده خودتان در اثر عدم شناخت صحیح پیش آمد، یک جلسه همبستگی، همراهی و هدایت برقرار کنید. کمک کنید حرف  همدیگر را بفهمند، اگر مقدور نشد باید در جلسه‌ای با حضور مشاور خانواده به حل آن کمک کنید.

این روانشناس از احساس غم، ترس،حسادت، ناامیدی و... به عنوان دردهای روحی نام برد که باید به آنها توجه کرد.

وی گفت: همانگونه که برای درمان دردهای جسمی به پزشک مراجعه می‌کنیم، احساس‌های ناراحت کننده نیز دردهای روحی هستند که برای درمان آنها باید به روانشناس و مشاور  مراجعه کرد.

آسایش تاکید کرد: احساسات ما مانند نقشه‌ای است که خروج از مسیر صحیح زندگی را به ما نشان می‌دهد.