آیا پوشاندن صورت برای حفاظت از سینوس ها علمی است؟

مسعود حسن پور، متخصص گوش و حلق و بینی در گفت و گو با رادیو سلامت گفت: پولیپ ها، کویته‌های استخوانی حاوی هوا در اطراف بینی وجود هستند که کارشان تهویه هوا است. اگر در داخل سینوس‌ها که باید هوا پر باشد، از رطوبت، ترشح و ... پر شود، در واقع واژه سینوزیت را به کار می‌بریم که به مفهوم التهاب سینوس ها است.

او گفت: سینوزیت‌ها به سه دسته تقسیم می‌شوند. حاد که در عرض چهار هفته نمود پیدا می‌کند. سینوزیت‌های تحت حاد که چهار هفته تا سه ماه است و بالای سه ماه را سینوزیت‌های مزمن می‌نامیم.

وی با بیان این که پولیپ بیماری است که در رده سینوزیت‌های مزمن طبقه بندی می‌شود، افزود: پولیپ‌ها بافت‌های ژله‌ای، خوشه انگوری یا توده‌ای هستند که معمولا بدون حس هستند و خون رسانی قوی ندارند. این پولیپ ها، توده‌هایی هستند که داخل حفره بینی و داخل سینوس‌ها را پر می‌کنند و رشدی هستند که از پوشش مخاطی پوشاننده دیواره سینوس‌ها به وجود می‌آیند که عمدتا دو علت مهم دارد؛ یکی عفونت‌ها و دیگری آلرژی‌ها.

این متخصص گوش و حلق و بینی در خصوص علائم پولیپ بیان کرد: علائم آن، همان علائم سینوزیت مزمن است. یعنی طیف بسیاری از علائم را دارا است که عمده علائم آن شامل گرفتگی بینی، ترشحات پشت حلق و گاهاً اگر پولیپ وسیع باشد، احساس درد و فشار هم در ناحیه سینوس‌ها وجود دارد و به خاطر گرفتگی بینی هم بیمار ممکن است دچار اختلالات بویایی شود.

وی با تاکید بر این که پولیپ باید درمان شود، گفت:،  پولیپ‌ها رابطه نزدیکی با آلرژی، حساسیت‌های دارویی مثل آسپرین و آسم دارند و عدم درمان و کنترل پولیپ می‌تواند بیماری‌های ریوی مثل آسم را به وجود بیاورد. درمان‌های پولیپ بستگی به میزان و شدت دارد و اگر خفیف باشد با دارو درمان می‌شود؛ در غیر این صورت عمل لازم است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا پولیپ‌ها در صورت عدم درمان می‌توانند روی شنوایی تاثیر بگذارند، افزود: پولیپ وقتی وسیع می‌شوند پشت بینی دهانه لوله عملکردی بینی و گوش که ارتباط دارند را فرا می‌گیرد. در مواقعی که پولیپ وسیع است و رشد می‌کند آن دهانه بسته می‌شود و کار دهانه مختل می‌شود و در پرده گوش تبادل هوای مناسبی برقرار نمی‌شود و احساس گرفتگی گوش می‌کنیم. پس می‌توان بگوییم بله ارتباط دارد.

وی در پایان در خصوص فصل سرما و محافظت از صورت (پیشانی و بینی) اظهار کرد: استفاده از هدبند برای کاور کردن پیشانی، خیلی موثر و کاملا علمی است؛ زیرا هوای سرد مخاط را غلیظ‌تر می‌کند و باعث تحریک سینوس‌ها می‌شود و درد و فشار ایجاد می‌کند. بنابراین کاور کردن و پوشاندن کاملا علمی است.

آیا پوشاندن صورت برای حفاظت از سینوس ها علمی است؟