به گزارش افکارنیوز به نقل از فارس، تیمور سپهوند عصر امروز در نشست تشریح و اطلاعرسانی برخی تخلفات راهنمایی و رانندگی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه، ۱۷۱ کد تخلفات راهنمایی و رانندگی وجود دارد که عمدتاً مردم روی برخی از آنها شناخت کمتری دارند، اظهار داشت: این تخلفات عمدتاً به رفتار اجتماعی افراد بر میگردد که شاید خیلی به این باور هم نباشند، اما در قانون جدید برای اینگونه تخلفات اعمال قانون در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه مردم رسانه‌ها و دستگاه‌های مربوطه همواره باید در کنار پلیس راهور با هدف آگاه‌سازی، آموزش و ارتقای سطح فرهنگ عمومی ترافیک و به منظور پیشگیری و کاهش تصادفات و تخلفات رانندگی درون شهری حرکت کنند، افزود: بوق زدن بی‌مورد، غیرضروری و مکرر در معابر و در مقابل مدارس، بیمارستان‌ها و غیره از تخلفاتی است که مردم نسبت به آن کمتر توجه می‌کنند.

به گفته این فرمانده ارشد انتظامی، برای این تخلفات نیز به ترتیب ۳۰ هزار تومان در جاده‌های برون شهری، کلان شهرها، مراکز استان‌ها و مناطق آزاد، ۲۰ هزار تومان سایر شهرستان‌ها و ۱۰ هزار تومان در راه‌های روستایی در نظر گرفته شده است.

سپهوند ادامه داد: همچنین مهم‌ترین تخلف، مبحثاستفاده از تلفن همراه در حین رانندگی است که این نوع تخلف خطرات خاص خود را دارد و ذهن راننده را در حین رانندگی کاملاً پرت می‌کند.

وی افزود: دو نوع تعرفه نیز برای " سرعت ۶۰ کیلومتر و سرعت زیر ۶۰ کیلومتر " داریم که اینها از نظر برخورد و اعمال قانون متفاوت هستند و تخلفات به سه طیف دسته بندی می‌شوند که طیف اول مربوط به جاده‌های برون شهری، کلان‌شهرها، مراکز استان‌ها و مناطق آزاد بوده و طیف دوم جاده‌ها، سایر شهرستان‌ها و طیف سوم راه‌های روستایی است که اینها از نظر مبلغ جریمه و اعمال قانون کاملاً متفاوت هستند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان هرمزگان خاطرنشان کرد: در حال حاضر سرعت‌های بالای ۶۰ کیلومتر در مرکز استان ۵۰ هزار تومان، جاده‌ها و مناطق آزاد و سایر شهرستان‌ها ۴۰ هزار تومان و مناطق روستایی ۲۰ هزار تومان و همچنین سرعت ۳۰ کیلومتر و زیر ۳۰ کیلومتر ۳۰ هزار تومان اعمال قانون در نظر گرفته شده است.

سپهوند یادآور شد: از جمله قوانینی که برخی‌ها از آن کمتر اطلاع دارند نیز می‌توان به جرائم موجود برای پرتاب کردن اشیا، زباله، آب دهان به بیرون از وسیله نقلیه اشاره کرد.

وی گفت: برای این تخلف در مراکز استان‌ها، جاده‌ها و مناطق آزاد ۳۰ هزار تومان و مناطق روستایی ۲۰ هزار تومان جریمه در نظر گرفته شده است.

فرمانده راهور هرمزگان با بیان اینکه قوانین جدید راهنمایی و رانندگی که از ماههای اخیر در کشور اجرایی شده است به طور کامل تمامی موارد را دیده شده است، ادامه داد: مهمترین امر در این مبحث، آموزش و آموزههای اجتماعی است که باید همه دست به دست هم دهند تا شهرهای استان از ترافیک مناسبی برخوردار شوند.