به گزارش افکار نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، پس از تاسيس واحدهاي دانشگاهي لبنان و امارات و نياز سنجي و مطالعه لازم در اين زمينه، دانشگاه آزاد اسلامي تصميم به تاسيس يک واحد دانشگاهي در اروپا، با هدف پيشبرد اصل توسعه جهاني و افزايش کيفيت آموزش گرفت.

با توجه به اهمیت فراگیری زبان انگلیسی برای تعامل علمی در حوزه بین المللی و رتبه بندی بین المللی دانشگاه های دنیا، ایده تاسیس این واحد دانشگاهی در شهر تاریخی و دانشگاهی آکسفورد در سال ۱۳۸۳ یا(۲۰۰۴م) محقق شد.

این واحد دانشگاهی در موقعیت جغرافیایی یک منطقه زیبا و سرسبز در کنار شهر آکسفورد است؛ به طوری که رفت و آمد به مرکز شهر و مسافرت به شهرهای اطراف از جمله لندن از طریق بزرگراه ها و وسایل نقلیه عمومی بسیار سهل و راحت است.

* واحد آکسفورد دارای مجوز فعالیت از شورای اعطای اعتبار انگلیس

زمین دانشگاه حدود ۴ هکتار است که دارای ساختمان هایی ویژه بوده و در نگاه اول همخوانی بسیاری با نشانه های تاریخی این شهر دارد.

این مطالب برآمده از اطلاعاتی است که بر روی سایت دانشگاه آزاد این واحد دیده می شود که همچنین در این سایت عنوان شده که واحد آکسفورد دارای مجوز فعالیت از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران و همین طور شورای اعطای اعتبار انگلیس بوده که از مشهورترین موسسات ارزیابی کیفیت آموزشی در جهان است.

در این گزارش، نگاهی کوتاه به تاسیس این واحد دانشگاهی، نحوه پذیرش دانشجو، تعلیق آن و اظهارات مسئولان دانشگاه آزاد درباره آخرین وضعیت این واحد دانشگاهی خواهیم کرد.* جرقه های اولیه تاسیس واحد آکسفورد

ماجرای تاسیس واحد آکسفورد در زمان ریاست عبدالله جاسبی کلید خورد؛ اما سر و صدای آن از سال ۸۸ و و بعد از خروج مشکوک مهدی هاشمی بلند شد که گاه به عنوان دانشجوی دکترای واحد آکسفورد از وی نام می بردند و گاهی نیز، عنوان مامور رسیدگی به واحد لندن، برای او در نظر گرفته می شد؛ البته ناگفته نماند که عبدالله جاسبی، عنوان کرده که مهدی هاشمی هیچ ماموریتی از سوی دانشگاه آزاد در انگلیس ندارد!

* پذیرش دانشجو در واحد آکسفورد در سال ۸۴ و ۸۵

براساس آنچه دانشگاه آزاد پیش از این اعلام کرده بود، ‌ واحد آکسفورد(انگلیس) در سال ۸۴ و ۸۵، اقدام به پذیرش دانشجو کرده است؛ چنانچه رئیس وقت واحد آکسفورد دانشگاه آزاد در سال ۸۵ گفته بود که این واحد در حال حاضر دارای ۲۵ دانشجو در رشته های مختلف است؛ اما در سال تحصیلی جدید بیش از ۷۰۰ نفر برای ورود به دانشگاه پذیرش شده اند.

* واحد آکسفورد درآمدزا، یا هزینه بَر

چنانچه گفته شده، هزینه تحصیل در واحد آکسفورد در دوره های آغازین ۳ هزار پوند و در دوره های رسمی بین ۴ هزار و ۲۰۰ تا ۵ هزار و ۲۰۰ پوند(هفت میلیون تا ۹ میلیون تومان) تعیین شده بود که نشان می دهد که این واحد درآمد زایی خوبی داشته است.

* تعطیلی واحد آکسفورد در پی تحریم ها

بر اساس این گزارش؛ مسئولان دانشگاه آزاد مدعی شده بودند که از سال ۸۶، با اعمال تحریم ها، حساب های واحد آکسفورد از سوی دولت انگلیس مسدود شده و دیگر امکان پذیرش دانشجو در این واحد وجود ندارد؛ اما اطلاعیه ای که بر روی سایت واحد آکسفورد آمده نشان می دهد این دانشگاه حتی برای سال ۹۱-۹۰ هم در مقطع کارشناسی اقدام به پذیرش دانشجو کرده است.

رئیس جدید دانشگاه آزاد اسلامی نیز در دیدار با مراجع تقلید در قم در پاسخ به این سوال که آیا قطع شدن حقوق مهدی هاشمی صحت دارد یا خیر؟ گفته بود: " واحد دانشگاه آزاد در آکسفورد واحدی است که نه دانشجویی داشته نه فعالیتی انجام می‌داد. فقط ۳۰ کارمند محلی و ۵ الی ۶ کارمند ایرانی از جمله مهدی هاشمی در آنجا فعالیت داشتند. "

* واحدی به نام واحد آکسفورد در دانشگاه آزاد وجود نداشته است!

پس از مدتها سکوت خبری درباره واحد آکسفورد، معاون فعلی اداری مالی دانشگاه آزاد اسلامی در دیدار اول تیرماه هیأت رئیسه دانشگاه آزاد با مراجع تقلید در قم، اعلام کرده که ماهانه هزاران پوند به حساب واحد آکسفورد در کشور انگلستان پرداخت می شد که بعدها معلوم شد، چنین دانشگاهی اصلا وجود ندارد و این در حالی است که این واحد دانشگاهی از زمان تأسیس تاکنون بارها خبرساز شده و درباره فعالیت، ‌ عدم فعالیت و وجود یا عدم وجود آن و پول هایی که به حساب این دانشگاه واریز شده، پرسش هایی مطرح شده که هیچگاه مسئولان پاسخ شفافی به آن نداده اند.

* حضور فرهاد دانشجو در کمیسیون آموزش

فرهاد دانشجو به درخواست نمایندگان مجلس در هفته گذشته به خانه ملت رفت؛ اما هدف از این دیدار فقط احوال پرسی وی با اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات عنوان شد و هیچ سوالی از سوی این کمیسیون در خصوص دانشگاه آزاد اسلامی واحد آکسفورد از دانشجو نشد و مجلس نشینان رسیدگی به واحد آکسفورد را به کمیسیون اصل ۹۰ ارجاع دادند. با این وضع نه تنها ابهامات موجود در مورد وضعیت این دانشگاه روشن نشده؛ بلکه سوالات تازه‌ای هم در این زمینه قابل طرح است.

شايان ذکر است، اخيرا رئيس دانشگاه آزاد اسلامي مدعي شده که پول هاي واريزي صرف پرداخت حقوق کارمندان واحد آکسفورد، خريد زمين و پرداخت قبوض آب و برق و گاز شده که اين تناقضات را پيرامون آخرين وضعيت واحد آکسفورد بيشتر مي کند.