به گزارش افکار نیوز به نقل از خراسان،امروزه نيز، تنها ۲ نفر اين فرمول را مي دانند و براي امنيت بيشتر وحفظ شدن اين فرمول هرگز با يک هواپيما سفر نمي کنند. به نقل از سايت نيوزويک به تازگي فاش شده است که به علت سرطان زا بودن نوشابه گازدار شرکت سازنده ميزان استفاده از ماده سرطان زا را در توليد نوشابه کاهش داده است.

این ماده شیمیایی متیل میدازول ۴(۴ - MI) است که به این نوشیدنی رنگ می دهد. مقامات بهداشت کالیفرنیا این ماده را ماده سرطان زای بالقوه اعلام کرده اند. شرکت پپسی تنها در آمریکا فرمول خود را تغییر داده است و حاضر نیست این کار را در کشورهای دیگر انجام دهد.

در نتیجه پپسی که در سراسر جهان به فروش می رسد نسبت به پپسی که در آمریکا عرضه می شود، سرطان زاتر است.

نتایج بررسی های متعدد نشان می دهد، نوشیدنی های کم کالری و بدون قند نیز مضر است. افرادی که روزی حداقل یک نوشیدنی گازدار کم کالری مصرف می کنند، در معرض خطر چاقی مفرط و دیابت نوع ۲ هستند. برخی کارشناسان نیز معتقدند، نوشیدنی های بدون قند باعثمی شود که مغز نتواند مواد شیرین کننده مانند اسپارتم، ساخارین و قند طبیعی را از هم تشخیص دهد. از آن جا که مغز قادر به محاسبه کردن مصرف کالری نیست، فرد در دام پرخوری می افتد.

ماده رنگی با سرطان ارتباط دارد

چنانچه گفته شد رنگ این نوشیدنی از ماده(۴ - MI) به وجود می آید. شرکت های کوکا کولا، پپسی … مصرند که به علت پایین بودن دوز این ماده شیمیایی، نوشیدنی های تولید شده آن ها به بدن ضرر نمی رساند. اما محققان ایالت کالیفرنیا ادعای این شرکت ها را رد می کنند و می گویند مصرف طولانی مدت این نوشابه ها باعثسرطان ریه در موش های آزمایشگاهی شده است. مصرف هر نوع نوشیدنی که حاوی بیش از ۲۹ میکروگرم از این ماده شیمیایی باشد، برای سلامت مضر است.

پس از فاش شدن میزان تقریباً ۱۴۰ میکروگرم از این ماده در هر قوطی نوشیدنی، شرکت ها در سراسر آمریکا مجبور شدند این میزان را پایین بیاورند.

کافئین، فشارخون بالا

هر قوطی کوکا حاوی ۴۰ میلی گرم کافئین است که مساوی است با نصف کافئین در هر یک فنجان بزرگ قهوه. کافئین نوعی ماده محرک است که روی سیستم مرکزی عصب تاثیر می گذارد و باعثافزایش زیاد اما کوتاه مدت فشار خون و ضربان قلب می شود. مصرف طولانی مدت این ماده باعثفشار خون بالا و طولانی مدت می شود که برای قلب مضر است.

بیشتر مصرف کنندگان قهوه یا کولا به مرور زمان بدنشان در برابر کافئین مقاومت پیدا می کند. در کشور انگلستان به زنان باردار توصیه می شود روزی کمتر از ۲۰۰ میلی گرم نوشیدنی کافئین دار مصرف کنند، اما افرادی که مبتلا به فشار خون بالا هستند باید به طور کلی از مصرف آن پرهیز کنند. کافئین، مانع از جذب آهن در بدن می شود در نتیجه، مصرف کننده این نوشیدنی در معرض کمبود آهن نیز قرار می گیرد.

قند، افزایش دیابت

پزشکان شکی ندارند، یکی از مهم ترین عوارض نوشیدنی های گازدار بروز دیابت است. میزان قند موجود در نوشابه گازدار باعثچاقی مفرط می شود. قند خطر بروز دیابت نوع ۲ را که سبب بروز بیماری قلبی و سکته می شود، افزایش می دهد. افسردگی، ضعف حافظه و اختلال یادگیری نیز از دیگر عوارض مصرف این نوشیدنی هاست. علاوه بر آن مصرف نوشابه باعثپوسیدگی دندان ها می شود. هر یک قوطی کولا حاوی ۸ قاشق مرباخوری قند است.

اسید فسفریک، ماده ای برای پاک کردن زنگ ها

اسید فسفریک، ماده شیمیایی شفاف و بی رنگ است که به کولا طعم تند می دهد و طعم شیرینی بیش از حد را کاهش می دهد. این اسید در از بین بردن زنگ زدگی موثر است و به همین علت است که با قرار دادن فلز یا سکه های کدر در نوشابه، دوباره جلا پیدا می کند. نتایج بررسی ها نشان می دهد مصرف ۲ قوطی کولا یا بیش از آن در روز خطر بروز سنگ کلیه را ۲ برابر می کند، علت اصلی این امر اسید فسفریک موجود در نوشابه است. همچنین زنانی که روزی ۳ قوطی کولا یا بیش از آن مصرف می کنند نسبت به دیگران ۴ درصد تراکم ماده معدنی استخوان کمتری دارند.

ماده خطرناک BPA، آسیب کبدی

این ماده خطرناک شیمیایی با بیماری های قلبی، سرطان و نقص جنین ارتباط دارد و در شیشه شیر کودکان، قاشق، چنگال و چاقوهای پلاستیکی، جداره های آلومینیومی، قوطی های نوشیدنی های گازدار از جمله کولا نیز وجود دارد. این ماده که مانند استروژن، هورمون جنسی زنان عمل می کند، تعادل طبیعی بدن را مختل می کند و برای سلامت جنین بسیار مضر است. BPA باعثبروز سرطان سینه، آسیب های کبدی و چاقی مفرط، دیابت و ناراحتی باروری می شود. استفاده از BPA در تولید شیشه شیر کودکان در سراسر اتحادیه اروپا و کانادا ممنوع شده است.

اسید سیتریک، پوسیدگی دندان

اسيد سيتريک که در ميوه هايي مانند ليمو، پرتقال و گريپ فروت موجود است، در نوشيدني کولا نيز موجود است. اين اسيد همانند اسيد باتري باعث پوسيدگي دندان مي شود. مصرف طولاني مدت نوشيدني هاي گازدار مانند کولا، ميناي دندان را از بين مي برد و در نتيجه فرد دچار درد دندان مي شود.در ۳ دقيقه اول مصرف، کولا ۱۰ برابر آب ميوه ها قدرت فرسايندگي دارد. مصرف روزانه نوشيدني گازدار خطر پوسيدگي دندان را افزايش مي دهد. مصرف ۴ قوطي در روز اين خطر را ۲۵۲ درصد افزايش مي دهد.