به گزارش افکار نیوز،مهندس علي گوراني در گفتوگو با ايسنا ، با بيان اين كه بدن همواره در معرض مقادير زيادي از تشعشات قرار دارد، گفت: اين تشعشعات از دو منبع طبيعي و مصنوعي به بدن انسان تابيده ميشود كه منبع طبيعي يعني خورشيد، مهمترين عامل تابش انرژي به شمار ميرود.

وی افزود: با پیشرفت علم و تکنولوژی، تشعشعات الکترومغناطیس از مهم‌ترین منابع تابش مصنوعی، پاک، ارزان و در دسترس به شمار می‌روند که با گستردگی زیادی در تمام امور زندگی افراد وارد شده‌اند؛ از اسباب‌ بازی کودکان گرفته تا پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌ها. در مجموع خطوط انتقال برق، ترانس‌های برق، ارتباطات الکترونیکی، رادیو فراکانس‌ها و … در تمام امورات زندگی حضور یافته‌اند.

گورانی ادامه داد: الکترون ذاتا هر جا که حرکت کند اطراف خود میدان الکتریکی و مغناطیسی ایجاد می‌کند که حاوی انرژی است. این انرژی‌ها اگر از مقدار مشخصی بالاتر روند، آسیب پذیری بدن در مواجهه با آن بالاتر می‌رود. اطراف تمام وسایل برقی در منازل میدان مغناطیسی وجود دارد. در میان وسایل منزل، آن دسته از وسایلی که سیم پیچ دارند مانند سشوار، جاروبرقی، ماشین لباسشویی و … میدان مغناطیسی بسیار قوی‌تری در اطراف خود ایجاد می‌کنند. به عنوان مثال میدان مغناطیسی سشوار به مراتب از یک دکل برق ۲۲۰ هزار ولت بیشتر است.

بیشترین میدان‌های الکترومغناطیس ناشی از وسایل خانگی در آشپزخانه‌هاست
وی با بیان این که برای میدان‌های الکتریکی و مغناطیسی استاندارد ملی و مشخصی وجود دارد، افزود: از آنجا که وسایل برقی اطراف خود میدان‌های الکترومغناطیس ایجاد می‌کنند طبعا مکان‌هایی از منزل که این وسایل بیشترند، آلودگی هم بیشتر است. به این ترتیب در آشپزخانه‌های منازل بیشترین میدان‌های الکترومغناطیس ناشی از وسایل خانگی مطرح هستند.

زمان استفاده از منابع مولد انرژی را کاهش دهید
کارشناس بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت گفت: در مواجهه با امواج الکترومغناطیس باید به تاکید سازمان جهانی بهداشت مبنی بر «حداقل موجه شدنی رساندن»(آلارا) توجه داشت که این موضوع ۴ اصل را شامل می‌شود. اولین اصل در مواجهه با تشعشعات مربوط به زمان مواجهه است؛ به این ترتیب که تا حد ممکن زمان استفاده از منابع مولد اشعه و انرژی کاهش یابد و در موارد نیاز استفاده شود. به عنوان مثال مایکروویو نوسان‌ساز ۳۰۰ مگاهرتز است که باید هنگام استفاده از آن زمان پرتوگیری تا حد امکان کاهش یابد.

تا حد امکان فاصله از منابع مولد اشعه را افزایش دهید
زنان باردار از مواجهه با تشعشعات مایکروویو دوری کنند
وی افزود: دومین اصل در بحثمواجهه با منابع مولد اشعه، فاصله است. بر این اساس باید تا حد امکان فاصله از مولد اشعه افزایش یابد؛ چرا که انرژی دریافتی با فاصله نسبت عکس و مجذور دارد. در این زمینه یک سری از راهنماها وجود دارند. به عنوان مثال در زمان کار مایکروویو باید حداقل یک متر فاصله با آن وجود داشته باشد. این فاصله برای افرادی که از دستگاه نوسان ساز قلب استفاده می‌کنند باید بیشتر باشد؛ به طوری که به این افراد توصیه می‌شود در زمان کار مایکروویو به آشپزخانه وارد نشوند. همچنین به زنان باردار توصیه می‌شود که خود را در معرض تشعشعات مایکروویو قرار ندهند.

گورانی سومین اصل در مواجهه با منابع مولد اشعه را «حفاظ» یا «شیلد» عنوان کرد و ادامه داد: در مقابل هر انرژی می‌توان با حفاظ مخصوص به آن، مانع ایجاد کرد. حفاظ در مقابل تشعشعات بحثبزرگی در دنیاست که در ایران کمتر به آن پرداخته شده است و مردم اطلاع چندانی از آن ندارند.

وی مباحثرفتاری را چهارمین اصل در مواجهه با منابع مولد اشعه دانست و گفت: در این زمینه بحثفرهنگسازی و آموزش بسیار حائز اهمیت است. آموزش‌ها باید طوری باشند که بتوانند تغییر در باور ایجاد کنند و این آموزش‌ها به رفتار تبدیل شوند.

كارشناس بهداشت پرتوهاي وزارت بهداشت در پايان گفت: در كشور ما به مبحث سنجش انرژيها و امواج الكترومغناطيس چندان پرداخته نشده است و اين موضوع در هزينههاي خانوارها جايي ندارد. اين درحاليست كه به عنوان مثال فرمايكروويو سالانه نياز به سنجش دارد و بايد كنترل كيفي شود. لازم است فرهنگ سنجش انرژيها در خانوارها نهادينه و سيستم سنجش در منازل فعال شود.