مدارس اصفهان فردا سه شنبه ۲۴ بهمن تعطیل است؟

جمشید لقایی با اشاره به وضعیت سنجش کیفیت هوای امروز _دوشنبه بیست‌وسوم بهمن_ در ایستگاه‌ها اظهار کرد: بر اساس اطلاعات دریافتی از ۱۳ ایستگاه سنجش آلودگی هوا ی متعلق به شهرداری اصفهان و چهار ایستگاه سنجش اداره کل محیط‌زیست استان، اکنون شاخص کیفیت هوا با عدد ۹۳ در شرایط سالم (زرد) بوده و آلاینده غالب ذرات معلق کوچک‌تر از ۲.۵ میکرون است.

وی با اشاره به اینکه بیشترین بار آلایندگی در ایستگاه پارک زمزم با شاخص ۱۱۹ در وضعیت هوای ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) ثبت شده است، افزود: ایستگاه‌های کردآباد با شاخص ۱۱۳ و ولدان با شاخص ۱۰۳، در وضعیت ناسالم (نارنجی) است.

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل‌ونقل شهرداری اصفهان تصریح کرد: سنجش کیفیت هوا در ایستگاه‌های رهنان با شاخص ۹۶، انقلاب و میرزاطاهر با شاخص ۹۱، فیض با شاخص ۸۲، زینبیه با شاخص ۷۹، خیابان ۲۵ آبان با شاخص ۷۸، سپاهان‌شهر با شاخص ۷۷، دانشگاه صنعتی و فرشادی با شاخص ۷۲، کاوه با شاخص ۷۱، در موقعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد.

وی با اشاره به عوارض بهداشتی و اقدامات احتیاطی آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شرایط ناسالم خاطرنشان کرد: احتمال تشدید بیمارهای قلبی یا ریوی سالمندان از عوارض بهداشتی این آلاینده‌ها است، از این‌رو افراد حساس در صورت امکان فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.

همچنین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست منطقه اصفهان با قرار گرفتن روی عدد ۹۳ در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد، ایستگاه‌های خرازی با شاخص ۱۵۲ ناسالم (قرمز)، احمدآباد با شاخص ۱۲۰ ناسالم (نارنجی)، استانداری با شاخص ۸۲ و پروین با شاخص ۸۰، در موقعیت سالم (زرد) قرار دارد.

در حال حاضر تنها ایستگاه‌های فعال در زمینه نشانگر شاخص کیفی هوا در استان اصفهان، سجزی، قهجاورستان و شاهین‌شهر است که قهجاورستان با شاخص ۱۶۶ ناسالم (قرمز)، سجزی با شاخص ۱۴۰ ناسالم (نارنجی) و شاهین‌شهر با شاخص ۵۸ سالم (زرد) است، ایستگاه‌های رودکی، خواجو، باغ‌غدیر و شهرهای کاشان، مبارکه، زرین‌شهر، نجف‌آباد، خمینی‌شهر و دولت‌آباد فعال نیست.

بر اساس گزارش اداره کل هواشناسی استان اصفهان و پیش‌آگاهی هوا، بررسی نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی نشان می‌دهد از امروز جوی پایدار روی استان حاکم خواهد بود، دمای هوا تغییری نخواهد داشت، آسمان شهر اصفهان نیز صاف تا کمی ابری و گاهی وزش باد پیش‌بینی می‌شود.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل منواکسید کربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه‌گیری و به‌طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا (Air Quality Index) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا همچون منواکسید کربن، دی‌اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن‌دار، ازن و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف دارد، به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

مدارس اصفهان فردا سه شنبه ۲۴ بهمن تعطیل است؟

سازمان هواشناسی کشور، وضعیت هوای تعدادی از شهرهای استان اصفهان در بیست‌وسوم بهمن تا ۲۴ ساعت آینده را اعلام کرد.‌

اداره کل هواشناسی استان اصفهان، وضعیت هوای بعضی از شهرهای استان را تا ۲۴ ساعت آینده به شرح زیر اعلام کرد:

اصفهان: آسمان صاف تا کمی ابری گاهی وزش باد / ‌ بیشینه دما: ۱۸‬ درجه سانتی‌گراد / کمینه دما: ۱ درجه سانتی‌گراد

شرق اصفهان: آسمان صاف تا کمی ابری گاهی وزش باد / بیشینه دما: ۱۶ درجه سانتی‌گراد / کمینه دما: ۴- درجه سانتی‌گراد

نجف‌آباد: آسمان صاف تا کمی ابری گاهی وزش باد / بیشینه دما: ۱۷ درجه سانتی‌گراد / کمینه دما: ۲ درجه سانتی‌گراد

کاشان: آسمان صاف تا کمی ابری گاهی وزش باد / ‌ بیشینه دما: ۲۱‬ درجه سانتی‌گراد / کمینه دما: ۵ درجه سانتی‌گراد

سمیرم: آسمان صاف تا کمی ابری گاهی وزش باد / ‌ بیشینه دما: ۱۲ درجه سانتی‌گراد / کمینه دما: ‬ ۲ درجه سانتی‌گراد

اردستان: آسمان صاف تا کمی ابری گاهی وزش باد / بیشینه دما: ۱۸ درجه سانتی‌گراد / کمینه دما: ۶ سانتی‌گراد

خوانسار: آسمان صاف تا کمی ابری گاهی وزش باد / بیشینه دما: ۱۳ درجه سانتی‌گراد / کمینه دما: ۱- سانتی‌گراد

مبارکه: آسمان صاف تا کمی ابری گاهی وزش باد / بیشینه: ۱۷ درجه سانتی‌گراد / کمینه: ۱- درجه سانتی‌گراد

شهرضا: آسمان صاف تا کمی ابری گاهی وزش باد / بیشینه دما: ۱۶ درجه سانتی‌گراد / کمینه دما: ۳- درجه سانتی‌گراد

دولت‌آباد: آسمان صاف تا کمی ابری گاهی وزش باد / ‌ بیشینه دما: ۱۶ درجه سانتی‌گراد / کمینه دما: ‬ ۱- درجه سانتی‌گراد