به گزارش افکارنیوز به نقل از مهر، این قطعه سنگ بزرگ حدود سه سال پیش کشف شد اما ارزش واقعی آن در آن لحظه مشخص نشده بود. این سنگ با استفاده از اسکنر CT مورد بررسی قرار گرفت.

اسکنر CT دستگاهی است که اصولا برای اهداف پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.لی برگر دیرین انسان شناس این دانشگاه طی بیانیه‌ای اظهار داشت: ما بخش‌هایی از آرواره‌ها و بخش‌های مهمی از بدن این اسکلت چون استخوان ران، دنده‌ها، مهره‌ها و سایر اعضا را کشف کرده‌ایم.

برگر به عنوان محققی که ریاست این تیم تحقیقاتی را برعهده داشت، اعلام کرد که این گونه از انسان‌های اولیه در غار مالاپا در شمال ژوهانسبورگ پایتخت آفریقای جنوبی کشف شده است و آن را جنوبی‌کپی سدیبا نامگذاری کرده‌اند.

جنوبی‌کپی سدیبا(Australopithecus sediba) گونه‌ای از سرده جنوبی‌کپی‌ها بوده‌ است که سنگواره‌هایی با قدمت ۱.۷۸ میلیون تا ۱.۹۵ میلیون سال از دوران پلیستوسن از آنها به دست آمده ‌است. سنگواره‌ها در محل باستانی غار مالاپا واقع در کشور آفریقای جنوبی کشف شده‌است.نخستین نمونه به دست آمده از این گونه، توسط پسر ۹ ساله لی برگر دیرینه ‌انسان‌شناس به نام متیو در ۱۹ آگوست ۲۰۰۸ یافت شد. متیو وقتی در حال جستجو در محل حفاری پدرش در تپه‌های دولومیتی شمال ژوهانسبورگ، در منطقه حفاظت‌شده مالاپا بود، به طور اتفاقی به این استخوان فسیل‌شده برخورد کرد.

قرار است بخش‌های کشف شده از این اسکلت به نمایش عمومی گذاشته شود اما هنوز درباره اینکه این نمایش به صورت زنده یا اینترنتی باشد، تصمیم گیری نشده است. انتظار می‌رود با مشارکت انجمن نشنال جغرافی یک استودیو آزمایشگاهی در مرکز ماروپنگ در مرکز میراثجهانی مهد بشریت در آفریقا جنوبی ساخته شود.

این درحالی است که برخی از محققان این کشف را زیر سوال بردهاند، دونالت جانسون مدیر موسسه خاستگاه انسان در دانشگاه ایالتی آریزونا اظهار داشت: این استخوانها به خوبی کامل و حفظ شده است اما استدلال اینکه این گونه از نیاکان انسانهای متعلق به ۱.۸ تا ۱.۹ میلیون سال پیش هستند، استدلال درستی نیست، چرا که سایر فسیل هایی که به گونه انسان نسبت داده شده نیز در حدود همین تاریخ بوده است.