به گزارش افکار نیوز به نقل از فارس، سردار اسماعیل احمدی مقدم در حاشیه پانزدهمین همایش تخصصی معاونین اجتماعی فرماندهی انتظامی استانها و پلیسهای تخصصی ناجا در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه افزایش گرانی در سطح جامعه ناامنیهایی را پدید میآورد آیا ناجا نشستی را با مسئولان دولتی در این زمینه داشته است یا خیر، گفت: ما در زمینه گرانی و مسائل مرتبط با آن وظیفه مستقلی نداریم. این در شرایطی است که پلیس با هرگونه احتکار، کم فروشی و غش کردن به عنوان یک جرم برخورد میکند.

وی ادامه داد: ما بازار را رصد کرده و عواملی را که موجب حادثه و یا ناامنی در بین اصناف مختلف می‌شود را بررسی و با اطلاع‌رسانی به مسئولین دولتی و ارائه راهکارها به دنبال رفع مشکل برمی‌آییم.

وی در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار فارس، مبنی بر اینکه برخورد با عرضه‌کنندگان قلیان تا چه زمانی با مماشات همراه خواهد بود، اظهار داشت: مسئول اصلی برخورد با عرضه‌کنندگان قلیان ستاد مبارزه با دخانیات است که مسئولیت آن با وزارت بهداشت است. اداره اماکن پلیس در جلسات این ستاد شرکت می‌کند و بر اساس تکالیفی که آن ستاد تعیین می‌کند فعالیت‌های خود را انجام می‌دهد. گام اول برخورد با عرضه‌کنندگان قلیان اصناف هستند و وزارت بهداشت باید به کار آنان نظارت داشته باشد.

وی ادامه داد: ‌ بعضی تلاش دارند نیروی انتظامی را در این مقوله در صف اول قرار دهند. این در شرایطی است که بعضی از اصناف کار خود را به درستی انجام نمی‌دهند.

فرمانده نیروی انتظامی در ادامه سخنان خود به جهت‌دار شدن برنامه‌های صدا و سیما برای ترویج فرهنگ ترافیکی اشاره کرد و گفت: ما باید به دنبال اثربخشی و نوآوری در ارائه برنامه‌ها در صدا و سیما باشیم. این در شرایطی است که مخاطبان بسیاری به برنامه‌های ناجا در صدا و سیما گرایش دارند.

احمدی مقدم اظهار داشت: صدا و سیما در پخش برنامه‌ها از ناجا هیچ پولی دریافت نمی‌کنند. چرا که ما کمک شایانی را در زمینه آموزش‌های اجتماعی به آنها می‌کنیم.

این مقام ارشد انتظامی با اشاره به ناچیز بودن رقم تلفات جاده‌ای در روزهای اخیر یادآور شد: از آنجایی که نزدیک به ماه مبارک رمضان می‌شویم حجم سفرها بسیار افزایش یافته است که این افزایش تلفات چندان دور از تصور نبود. ما امیدواریم با آموزش‌های اجتماعی و همکاری مردم رقم تلفات جاده‌ای در تعطیلات تابستان به شدت کاهش یابد.

فرمانده ناجا در ادامه سخنان خود به تصویب تشکیل یگان شهرداری تهران در تفرجگاه‌ها اشاره کرد و گفت: خوشبختانه موانع پیش‌رو در زمینه شکل‌گیری این یگان از بین رفته است که ما امیدواریم در سال آینده یگان انتظامی شهرداری در تفرجگاه‌ها مشغول به فعالیت شوند. اگر در جایی این یگان‌ها نیاز به کمک داشته باشند، پلیس در کنار آنها حضور خواهد یافت.

وی ادامه داد: هم‌اکنون در پاسی از نیمه‌شب مردم در تفرجگاه‌ها حضور می‌یابند چون این نشان از وجود امنیت و احساس امنیت در بین مردم است.

احمدی مقدم با اشاره به این موضوع که برخورد با خریاران اموال مسروقه در هفته‌های گذشته کاهش یک درصدی سرقت‌های وسایل داخل خودرو را به همراه داشته است، گفت: امیدواریم این حرکت ادامه داشته باشد تا ما شاهد کاهش چشمگیر این نوع جرم باشیم.

وی در پایان به برگزاری تورهای شاد اشاره کرد و گفت: تورها باید شاد باشند اما اگر اخلاقیات در آنها رعایت نشود از نظر ما جرم است لذا پلیس اماکن با مشاهده هرگونه از این تخلفات به شدت و بدون هیچ اغماضی وارد عمل خواهد شد.