به گزارش افکار نیوز به نقل از ايسنا ، دادگاه شهركلن به دنبال مراجعه يك پسربچه به پزشك به علت خونريزي در نتيجه انجام عمل ختنه اعلام كرد كه ختنه كودكان تا زمان رسيدن آنها به سن قانوني ممنوع است و انجام آن جرم محسوب ميشود، اما خود فرد پس از سن قانوني در صورت رضايت ميتواند اين كار را انجام دهد.

قضات این دادگاه معتقدند که ختنه عملی ماندگار و برگشت ناپذیر در جسم انسان است و از این رو غیر قانونی است. حکم دادگاه کلن موجب بروز مخالفت‌های شدید در میان یهودیان و مسلمانان در آلمان شده است چون در این ادیان عدم ختنه کودک در سنین قبل از بلوغ غیر قابل پذیرش است.

شورای هماهنگی مسلمانان آلمان ضمن انتقاد شدید از این حکم، آنرا با اصل آزادی ادیان که در قانون اساسی این کشور از آن دفاع شده مغایر دانستند و هشدار دادند که در صورتی که این حکم به یک قانون تبدیل و فراگیر شود، همگرایی و نزدیکی مسلمانان و دیگر ادیان را در آلمان دشوار خواهد کرد.

یهودیان نیز در همایش روز پنج شنبه خود در شهر برلین از حکم دادگاه کلن انتقاد کردند و نسبت به رسمیت شناختن ختنه پسران به عنوان عملی خلاف قانون هشدار دادند.

همچنین اسقف‌های کاتولیک در این کشور هم حکم منع ختنه پسران را موجب به مخاطره انداختن آزادی دینی یهودیان و مسلمانان ارزیابی کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاري رويترز، آلمان محل زندگي بيش از ۱۲ هزار يهودي و ۴ ميليون مسلمان است كه اغلب آنها حكم اخير اين دادگاه را محكوم كردهاند، اين در حالي است كه سخنگوي صدراعظم آلمان وعده داد كه يهوديان و مسلمانان در كشور عليرغم ممنوعيت ختنه در يك دادگاه محلي ميتواند اين عمل را روي پسر بچههاي خود انجام دهند.