از کجا بفهمیم که گواهینامه رانندگی ما در چه مرحله‌ای است؟

همه افرادی که قصد رانندگی با وسایل نقلیه را دارند، باید در ابتدا مجوز مورد نیاز آن یعنی گواهینامه را دریافت کنند. درصورت طی ‌کردن تمام مراحل لازم برای این کار، معمولا پیگیری گواهینامه برای اغلب افراد اهمیت زیادی دارد.

اصولا مدت‌زمان خاصی برای صدور گواهینامه تا رسیدن به‌دست متقاضیان در نظر گرفته می‌شود که شما می‌توانید در این مدت با استفاده از روش‌هایی نسبت به پیگیری مراحل ارسال اقدام کنید که در ادامه به این مسئله می‌پردازیم.

از زمان آزمون رانندگی تا صدور گواهینامه چقدر زمان می‌برد؟

در صورتی ‌که تمامی مراحل لازم برای انجام آزمون تئوری و عملی را پشت سر گذاشته باشید و مدارک مورد نیاز را در اختیار مراجع قرار دهید، به‌‌طور معمول کم‌تر از 30 روز طول می‌کشد تا گواهینامه شما صادر شود.

باید این را بدانید که درصورت بروز هرگونه نواقصی در ارائه مدارک، معمولا مشکلاتی در روند ارسال گواهینامه به‌وجود می‌آید که روی تغییر تاریخ صدور نیز تاثیر زیادی می‌گذارد.

با این حساب مهم‌ترین نکته‌ای که شما باید برای دسترسی سریع‌تر به گواهینامه در نظر بگیرید این است که مطابق با قوانین، تمام شرایط و مدارک را بررسی کنید تا خیلی سریع‌تر بتوانید مجوز رانندگی را به‌دست آورید.

اگر مشکلی در فرایند ارسال گواهینامه ایجاد شود، به‌طور معمول ازطریق پیامک یا تماس تلفنی به شما اطلاع‌رسانی خواهد شد تا نسبت به رفع نواقص پرونده خود اقدام کنید، در غیر این صورت با گذشت بازه زمانی بیشتر از 30 روز، بهتر است از روش‌های پیگیری گواهینامه کمک بگیرید.

از زمان صدور گواهینامه تا ارسال آن چه بازه زمانی وقت می‌گیرد؟

حداکثر مدت‌زمانی که برای ارسال گواهینامه صادرشده از سوی مراجع در نظر گرفته می‌شود، چیزی در حدود 10 روز است که به ‌طور کلی به عوامل مختلفی بستگی دارد.

با توجه به این‌‌که گواهینامه در منزل به شما تحویل داده می‌شود، امکان دارد برخی از عوامل روی تعیین مدت‌زمان لازم برای این کار تاثیرگذار باشد که شامل موارد زیر می‌شود:

  • نوع گواهینامه درخواستی یکی از عواملی است که امکان دارد روی مدت‌زمان ارسال تاثیر داشته باشد.
  • مرکز ارائه‌دهنده خدمات نیز معمولا براساس یک زمان‌بندی مشخص فرایند تحویل گواهینامه را انجام می‌دهد که بر همین اساس می‌توان انتظار داشت که بازه زمانی دچار تغییر شود.
  • آدرس محل زندگی شما نیز در این زمینه موثر واقع می‌شود، به‌طوری که در اغلب موارد شهرهای بزرگ سرعت بالاتری در این فرایند دارند.

در صورتی ‌که بیش از 40 روز از تاریخ قبولی شما در آزمون و تکمیل مدارک گذشته باشد و همچنان گواهینامه را دریافت نکرده‌اید، باید هرچه سریع‌تر از طریق روش‌های مختلف مراحل استعلام و پیگیری گواهینامه را دنبال کنید.

ارسال گواهینامه از چه روش‌هایی صورت می‌گیرد؟

فرایند ارسال و تحویل گواهینامه به متقاضیان یکی از خدماتی است که توسط اداره پست ارائه می‌شود و افراد در این حالت نیازی به مراجعه حضوری ندارند و در منزل بسته را دریافت می‌کنند.

روند کار این سازمان با توجه به شهر مقصد و زمان‌بندی اجرایی تا حدودی متفاوت است و از آن‌‌جایی ‌که معمولا اطلاع‌رسانی از طریق پیامک انجام می‌شود، شما قادر به بررسی کد رهگیری در سامانه اینترنتی هستید.

تا چندسال گذشته معمولا ارسال گواهینامه با کمک پست خیلی کار زمان‌بری نبود؛ اما با در نظر گرفتن تغییراتی که در روند آماده‌سازی این مجوز ایجاد شده و به‌دنبال بالارفتن حجم درخواست‌ها، امکان دارد که کمی زمان تحویل طول بکشد.

02

چطور از فرایند صدور و ارسال گواهینامه مطلع شویم؟

از آن‌‌جایی‌ که بدون داشتن گواهینامه، درحین رانندگی و بروز هرگونه تخلف خسارت‌های زیادی برای افراد به‌وجود می‌آید، بسیاری از متقاضیان دوست دارند تا هرچه سریع‌تر درباره روند صدور مجوز خود مطلع شوند.

تا چند سال گذشته، تنها راهی که شما می‌توانستید برای استعلام صدور و ارسال گواهینامه استفاده کنید مراجعه حضوری به دفاتر پلیس +10 بود که موجب اتلاف وقت و انرژی شما می‌شد. بر همین اساس در عصر ارتباطات که سرعت حرف اول را می‌زند، بسیاری از سازمان‌ها با راه‌اندازی روش‌های غیرحضوری به افراد کمک می‌کنند تا از راهی آسان، فرایندهای مورد نظر خود را انجام دهند که پیگیری گواهینامه نیز یکی از این موارد به‌شمار می‌رود.

شما از زمان صدور تا ارسال گواهینامه خود خیلی راحت می‌توانید با استفاده از این روش‌ها نسبت به پیگیری و استعلام گواهینامه اقدام کنید و مطمئن شوید که فرایند مورد نظر در چه مرحله‌ای است. برخی از این روش‌ها شامل موارد زیر هستند:

  • سامانه اینترنتی: راهور 120 و سامانه پلیس من به‌عنوان روش‌های اینترنتی برای استعلام گواهینامه مدنظر قرار می‌گیرند که افراد می‌توانند با وارد کردن اطلاعات لازم، از مراحل صدور و ارسال مطلع شوند.
  • پیامک: ازسوی سازمان مربوط به صدور گواهینامه، شماره‌ای در اختیار افراد قرار می‌گیرد که متقاضیان می‌توانند برای استعلام گواهینامه از آن استفاده کنند.
  • اپلیکیشن: برخی از اپلیکیشن‌هایی که خدمات پرداخت را ارائه می‌دهند، برای انجام مراحل پیگیری گواهینامه نیز بخشی را در نظر می‌گیرند تا کاربران دسترسی راحت‌تری داشته باشند.

در صورتی‌ که قصد دارید تا از روش‌های غیرحضوری برای استعلام گواهینامه استفاده کنید، معمولا به مدارک خاصی نیاز ندارید و تنها کافی ‌است اطلاعاتی همچون نام، نام خانوادگی و کد ملی را در اختیار داشته باشید.

بهترین روش برای پیگیری گواهینامه

بدون شک استفاده از روش‌های آنلاین و غیرحضوری به شما در امر استعلام گواهینامه کمک زیادی می‌کند و باعث کاهش زمان لازم برای انجام این کار می‌شود، به همین دلیل دسترسی به یک پلتفرم مطمئن از اهمیت بالایی برخوردار است.

سوپر اپلیکیشن تاپ به‌عنوان یکی از برنامه‌های هوشمند که خدمات متنوعی را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد، در بخشی نیز امکان دسترسی به خدمات خودرو را برای شما فراهم می‌کند.

دارندگان خودرو و موتور علاوه ‌بر این‌‌که می‌توانند فرایند پیگیری و استعلام گواهینامه را با استفاده از تاپ انجام دهند، امکان استفاده از خدمات متنوع دیگری همچون خلافی، عوارضی، پلاک فعال و نمره منفی را دارند.

سرعت، امنیت و کاربری آسان در سوپر اپلیکیشن تاپ بدون شک بسیاری از شما را ترغیب می‌کند تا با خیالی راحت بتوانید از چنین خدمات مهمی استفاده کنید.

پیگیری گواهینامه در کوتاه ترین با نصب اپلیکیشن

پیگیری گواهینامه معمولا برای افرادی که در آزمون‌های تئوری و عملی شرکت کرده‌اند و منتظر دریافت مجوز رانندگی هستند، از اهمیت بالایی برخوردار است که با استفاده از روش‌های مختلفی قابل انجام خواهد بود.

یکی از بهترین روش‌هایی که برای این منظور در نظر گرفته می‌شود، نصب اپلیکیشن تاپ است که خدمات متنوعی را برای دارندگان خودرو و موتور ارائه می‌دهد تا بدون نیاز به مراجعه حضوری در زمان خود صرفه‌جویی کنند.