حقوق پرستاران چقدر افزایش پیدا می‌کند؟

محمدباقر قالیباف ، رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز و در جریان بررسی جداول بودجه ۱۴۰۳ عنوان کرد: دوستان دولت و کمیسیون تلفیق پیشنهاد دادند که از ردیف جدول هفت مربوط به وزارت بهداشت و درمان، ۱۰ هزار میلیارد تومان از اعتبارات این وزارتخانه برای فوق‌العاده خاص پرستاران اختصاص داده شود که مورد موافقت قرار گرفت.

این در حالی است که پرستاران با مشکلات معیشتی متعددی دست و پنجه نرم می‌کنند و به اندازه کار سختی که در حال انجام آن هستند، دریافتی خوبی ندارند. بررسی‌های همشهری آنلاین هم نشان می‌دهد که با توجه به سوابق کاری حقوق این گروه از کادر درمان حتی از ۱۵ میلیون تومان هم فراتر نمی‌رود.

محمد شریفی مقدم، دبیرکل خانه پرستار درباره تصویب این بودجه از سوی مجلس به همشهری آنلاین می‌گوید: فوق‌العاده خاص در حقیقت یکی از خواسته‌های جامعه پرستاری طی دو، سه گذشته بوده است. آنها در حال حاضر وضعیت کاری سخت و زیان‌آور دارند اما با وجود تمام این مشکلات حقوقشان از سایر کارکنان دولت پایین‌تر است. طی این مدت یکی از خواسته‌های آنها این بوده که با بحث فوق‌العاده خاص که بسیاری از دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های کشور از آن بهره‌مند هستند، حقوق آنها هم ترمیم شود که تاکنون محقق نشده بود.

او ادامه می‌دهد: هر ترمیم حقوقی درباره کارکنان باید از وزارتخانه مربوطه در فصل بودجه مطرح شود که این مساله باید از سوی وزارت بهداشت در پاییز ۱۴۰۲ پیشنهاد می‌شد، اما این اتفاق رخ نداد. زمانی که قانون به مجلس رفت، آمادگی برای اختصاص این بودجه وجود داشت و با پیگیری نظام پرستاری و نظر موافق وزارت بهداشت، این مساله در حال حاضر محقق شده و در صورت تایید شورای نگهبان این بودجه به جامعه پرستاری تخصیص پیدا می‌کند.

شریفی مقدم درباره این که آیا بودجه ۱۰ هزار همتی می‌تواند مشکلات جامعه پرستاری را برطرف کند، توضیح می‌دهد: این رقم چندان بالا نیست و اما یک گام رو به جلو و مثبت برای ترمیم حقوق و حل بخشی از مشکلات پرستاران خواهد بود.

حقوق پرستاران چقدر افزایش پیدا می‌کند؟

دبیر کل خانه پرستار البته درباره جزئیات این مصوبه به نکته مهمی اشاره می‌کند و می‌گوید: جزئیات پرداخت این بودجه مشخص نکرده که صرفا برای جامعه پرستاری است یا تمام کارکنان بهداشت و درمان را شامل خواهد شد. اگر صرفا برای جامعه پرستاری باشد که جمعیتی حدود ۲۵۰ هزار نفر دارد، چیزی حدود ۲.۵ تا سه میلیون به حقوق پرستاران اضافه خواهد شد، اما جمعیت تمام کارکنان بهداشت و درمان ۶۰۰ هزار نفر است و اگر بودجه شامل این افراد هم شود، مبلغ بسیار ناچیزی است و با توجه به شرایط تورمی، تغییری در حقوق پرستاران نخواهد داشت و منجر به رفع مشکلاتشان نیست.