ورود ۲ واکسن به برنامه واکسیناسیون کشور از امروز

صبح امروز یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ «پویش ملی کودک سالم، ایران سلامت» با محوریت رونمایی از سند رایگان شدن درمان کودکان زیر ۷ سال و رونمایی از واکسن های پنوموکوک و روتاویروس (به صورت ویدئو کنفرانس با پایلوت استان بوشهر) با حضور وزیر بهداشت کلید خورد.

دکتر بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این مراسم گفت: در سال ۱۵۰۰ کودک به دنبال ضایعات ریوی و سینه پهلو فوت می‌کنند و تعدادی هم به همین علت بستری می‌شوند که از همین رو واکسن پنوموکوک را وارد برنامه واکسیناسیون کشوری کردیم و امروز رونمایی شد.

وزیر بهداشت ادامه داد: این واکسیناسیون در ۷ استان شروع و به کودکان در سنین ۲ ماهگی، ۴ ماهگی و ۱۲ ماهگی تزریق می‌شود.

وی در ارتباط با واکسن روتاویروس نیز افزود: ویروس روتا باعث بیماری اسهال و جهاز هاضمه در کودکان می‌شود و منجر به بستری شدن آنها می‌شود. از همین رو واکسن روتاویروس را وارد برنامه واکسیناسیون کشوری کردیم.

عین‌اللهی گفت: این واکسن به صورت خوراکی است و در ۲ ماهگی، ۴ ماهگی و ۶ ماهگی به کودکان داده می‌شود.

وزیر بهداشت ادامه داد: بالای ۹۰ درصد مردم کشورمان تحت پوشش برنامه واکسیناسیون قرار دارند.

 ورود ۲ واکسن به برنامه واکسیناسیون کشور از امروز

رونمایی از سند رایگان شدن درمان کودکان زیر ۷ سال

در این مراسم، از سند رایگان شدن درمان کودکان زیر ۷ سال در بیمارستان‌های دولتی نیز رونمایی شد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه درمان کودکان یک امر پایه در حوزه نظام سلامت به حساب می‌آید، افزود: موضوع درمان رایگان کودکان زیر ۷ سال مورد توجه دولت قرار گرفت و شخص رئیس‌جمهور از این موضوع به طور کامل حمایت کرد.

عین‌اللهی تاکید کرد: اگرچه کشور با مشکلات اقتصادی و تحریم‌های متعدد روبرو است اما در مسیر ارائه خدمات درمانی رایگان کودکان زیر ۷ سال گام برداشتیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: درمان رایگان کودکان زیر ۷ سال به رغم اینکه هزینه‌بر است، اما یک سرمایه‌گذاری برای نظام سلامت کشور به حساب می‌آید.

زمان پایان واکسیناسیون روتاویروس

حسین فرشیدی معاون بهداشت وزارت بهداشت نیز گفت: درمان رایگان کودکان زیر ۷ سال یک اقدام ارزشمند است.

وی درباره واکسن پنوموکوک افزود: در روزهای پایانی سال گذشته تزریق پایلوت واکسن پنوموکوک در بندر خمیر انجام شد و در حال حاضر در ۷ استان و ۱۹ دانشگاه و دانشکده علوم‌پزشکی این واکسن تزریق می‌شود.

فرشیدی درباره واکسن روتاویروس نیز گفت: تزریق واکسن روتاویروس تا پیش از فصل تابستان در تمام کشور اجرا می‌شود.

 ورود ۲ واکسن به برنامه واکسیناسیون کشور از امروز