تأخیر در سنجش کلاس اولی‌ها باعث دیر رسیدن کتاب درسی می‌شود

31 اردیبهشت آخرین فرصت کلاس اولی‌ها برای سنجش سلامت است و خانواده‌ها در این فرصت باید برای ثبت‌نام به سایت my.gov.ir مراجعه کنند.

متولدین اول مهر 1396 تا اول مهر 1397 که در سال 1403 وارد پایه اول دبستان می‌شوند الزاما باید در برنامه سنجش بدو ورود شرکت کنند، در غیر این صورت امکان ثبت‌نام در پایه اول را نخواهند داشت.

نوآموزان اتباع که دارای این دو ویژگی باشند، می‌توانند وارد سامانه شده و ثبت نام کنند.

 الف: از طریق سامانه سهما دارای کد یکتا هستند.

ب: مالکیت تلفن همراه به نام پدر یا مادر باشد.

تأخیر در سنجش کلاس اولی‌ها باعث دیر رسیدن کتاب درسی می‌شود

سنجش سلامت شامل ارزیابی‌های بینایی، دید رنگ، شنوایی، گفتاری، آمادگی تحصیلی، اختلالات جسمی ـ حرکتی، اندازه‌گیری توده بدنی، قد، وزن، دهان و دندان، بیماری‌های جلدی (پوست و مو) و بیماری‌های نیازمند مراقبت ویژه است؛ همچنین بررسی وضعیت واکسیناسیون توسط مراقب سلامت در پایگاه سنجش انجام می‌شود.

در همین ارتباط مسعود بهرامی مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش گفت: هم اکنون در شهرستان‌های تهران کار سنجش سلامت 70 درصد کلاس اولی‌ها انجام شده است و تا آخر اردیبهشت باید دانش‌آموزان ایرانی و تا آخر خرداد دانش‌آموزان اتباع برای سنجش سلامت تعیین تکلیف شده باشند.

وی افزود: سنجش سلامت با هدف شناسایی مشکلات دانش‌آموزان و مداخله به موقع است یعنی اگر دانش‌آموزی دچار مشکل تشخیص داده شود در فصل تابستان در مراکز جامع یادگیری برای حل مشکل اقدام می‌کنیم.

مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران بیان کرد: در سنجش سلامت کلاس اولی‌ها، ارزیابی پایه توسط افراد متخصص انجام می‌شود و اگر ارزیاب اختلالی را تشخیص دهد، کودک به ارزیابان تخصصی ارجاع می‌شود و در نهایت اگر مشکل کودک تایید شد در فصل تابستان به مراکز مراجع جامع سنجش و یادگیری مراجعه خواهد کرد و در آنجا مداخلات لازم برای حل مشکل انجام می‌شود.

وی یادآور شد: تأخیر در سنجش سلامت دانش‌آموزان باعث دیر رسیدن کتاب‌های درسی به دست دانش‌آموزان در روز اول مهر می‌شود

بهرامی بیان کرد: والدینی که برای سنجش سلامت کلاس اولی‌ها دیر اقدام کنند علاوه بر اینکه برنامه‌ریزی آموزش و پرورش در حوزه ثبت‌نام را دچار مشکل می‌کنند، فرصت بررسی و حل مشکل فرزندشان را از دست می‌دهند و اول مهر فرزند آنها به جای مدرسه عادی به مدرسه استثنایی هدایت می‌شود.

وی درباره اینکه برخی خانواده‌ها ممکن است برای ثبت‌نام در سایت و دریافت نوبت الکترونیک برای سنجش سلامت مشکل داشته باشند، گفت: این گروه از افراد به مدارس در مجاورت محل زندگی یا ادارات آموزش و پرورش مراجعه و ثبت‌نام را انجام دهند.