به گزارش افکارنیوز به نقل از فارس، در تحقیق منتشر شده در مجله لنست متخصصان اعلام کردهاند که تقریباً هر ۳ نفر از ۱۰ نفر ۱۵ سال به بالا - حدود ۱.۵ میلیارد نفر - به سطح لازم برای فعالیتهای بدنی نمیرسند و این روند را در سطح یک اپیدمی اعلام کردهاند.

این میزان در میان افراد ۱۳ تا ۱۵ سال بیشتر نیز هست که ۴ نفر از هر ۵ نفر فعالیتی را دارا نیستند.

فعالیت بدنی در تعریف این تحقیق عبارت از ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی معتدل به مدت ۵ بار در هفته است یا ۲۰ دقیقه فعالیت بدنی شدید ۳ بار در هفته یا ترکیبی از این دو حالت است.

نداشتن تحرک با افزایش سن بیشتر می‌شود و در زنان بیشتر از مردان و در کشورهای پیشرفته بیشتر است.

تحقیق دیگری در ارتباط با فعالیت بدنی و آمار جمعیتی در مورد بیماری‌هایی مانند دیابت، مشکلات قلبی و سرطان نشان می دهد نبود تحرک عامل ۵.۳ میلیون مرگ از ۵۷ میلیون مرگ ثبت شده در جهان در سال ۲۰۰۸ بوده است.

بر اساس این گزارش نداشتن تحرک یک فاکتور خطر همانند سیگار کشیدن و چاقی است.

این سبک از زندگی عامل ۶ درصد بیمارهای قلبی، ۷ درصد دیابت نوع ۲ و ۱۰ درصد سرطان های پستان و روده بزرگ است.

کاهش ۱۰ درصد نداشتن تحرک می‌تواند از بیش از نیم میلیون مرگ در سال پیشگیری کند.

بدن انسان برای کمک به استخوان ها، عضلات، قلب و سایر اندامها نیاز به فعالیت دارند اما پیاده روی، دویدن و دوچرخه سواری در میان جوامع بسیار کمتر و کمتر شده و استفاده از خودرو و نشستن جلوی کامپیوتر جای آنها را گرفته است.

این مجله از همه مسئولان جهان خواسته که با بهبود پیاده روها و ایمنی دوچرخه سواران در جاده‌ها برای مثال با آموزش های بهتر در مدارس در افزایش میزان فعالیت بدنی مردم جهان کمک کنند.