به گزارش افکارنیوز به نقل از جوان امروز، خوردن هندوانه در این روزهای گرم حسابی میچسبد اما بد نيست بدانید این میوه خوشمزه به پوست شما نیز كمك زيادي كرده و آن را شفاف و صاف ميكند. در این فصل گرم هیچ چیز بیشتر از یك ماسك تازهكننده نمیتواند وضعيت پوست شما را خوب كند. یك ماسك ساده و ارزان با یك میوه خوشمزه كه این روزها در بیشتر خانهها پیدا میشود؛ بهخصوص وقتی كه بعد از یك روز گرم به خانه میرسید و احساس میكنید از پوستتان آتش بلند میشود این ماسك میتواند حسابی پوست شما را خنك كند و در نتیجه التهاب آن را بگیرد، البته میتوان با افزودن مواد مختلف به آن یك ماسك مغذیتر و اثربخشتری ساخت. در اینجا ما به شما یاد میدهیم چه هندوانهاي را بخورید و چگونه آن را بهطور موضعی روی پوست خود بگذارید تا در نهایت زیباتر شويد.

بعد از اصلاح جوش نزنید

اگر بعد از اصلاح پوست خنک شود هم التهاب زودتر می‌خوابد هم احتمال جوش زدن کمتر می‌شود. کافی است یک چهارم فنجان هندوانه(قسمت سفیده داخلی پوست) را با یک تکه خیار و یک تکه سیب‌زمینی خام(با پوست) و یک قاشق غذاخوری جوانه ماش و یک قاشق غذاخوری ماست شیرین و تازه را با هم در مخلوط‌کن بریزید و به مدت ۲۰ دقیقه این مخلوط را روی پوست بگذارید و بعد با آب خنک آبکشی کنید. افرادی که پوست خشک دارند، می‌توانند به جای ماست از یک قاشق خامه استفاده کنند و بعد از شستن ماسک حتما روغن بادام شیرین(برای مرطوب کردن پوست) به‌صورت بمالند. همچنین دقت کنید که این ماسک را بلافاصله بعد از درست کردن به‌صورت بمالید. برای صرفه‌جویی بهتر است از قسمت سفید هندوانه استفاده کنید. استفاده از قسمت قرمز هندوانه هم مانعی ندارد. البته این ماسک برای پوست‌های جوشدار بسیار مناسب است.


درمان آفتاب سوختگی

آب هندوانه می‌تواند از پوست شما در مقابل آفتاب‌سوختگی محافظت کند. کافی است چند تکه خیار را با یک چهارم فنجان هندوانه مخلوط کنید، البته بهتر است این ماسک با مخلوط کردن مقدار مساوی خیار و هندوانه تهیه ‌شود. باید هر کدام را پوست بکنید سپس آنها را له کرده و به مقدار مساوی با هم مخلوط کنید و حدود ۲۰ دقیقه روی پوست بگذارید. این ماسک آفتاب سوختگی‌های پوست‌تان را التیام می‌بخشد و رنگ چهره‌تان را روشن‌تر می‌کند.


منافذ پوستی را محو می‌کند

ویتامین آ به چند دلیل یکی از مهم‌ترین ویتامین‌هاست، از یک طرف در سلامت استخوان‌ها و بینایی تاثیر دارد و از سوی دیگر اثرات فوق‌العاده‌ای در بهبود مشکلات پوستی و شفافیت آن دارد. هندوانه که منبع ویتامین‌آ است، می‌تواند چربی‌های زیر پوست را کمتر کند و اندازه منافذ پوستی را نیز کاهش دهد.


دیگر به‌دنبال خرید تونر نباشید

هندوانه به‌طور طبیعی کمی پوست را سفت می‌کند و در نتیجه ظاهر آن را بهبود می‌بخشد. ‌برای پوست‌های خشک می‌توانید آب هندوانه را با عسل مخلوط کنید، البته استفاده تنها از آن نیز مفید است کافی است سر گوش‌پاکنی را در آب هندوانه بزنید و بعد به تمام صورت و گردن شسته‌شده خود بمالید. آب هندوانه باقیمانده مواد شوینده را از روی پوست پاک و به فرایند پوسته‌ریزی نیز کمک می‌کند تا پوست هم تازه شود و هم سفت. البته پالپ‌های هندوانه را نیز می‌توانید به‌عنوان ماسک صورت استفاده کنید.


دیگر پیر نمی‌شوید

آنتیاسیدانهایی چون ویتامین ث و آ و لیكوپن در هندوانه وجود دارند كه میتوانند همچون یك سلاح قدرتمند با تمام نشانههای پیری مبارزه كنند. میوههای محدودی همچون هندوانه حاوی لیكوپن هستند. لیكوپن یك رنگدانه شیمیایی است كه باعث ایجاد رنگ قرمز در هندوانه میشود و اثرات ضداكسیدانی قویاي دارد. این آنتیاكسیدان به تمامی نقاط بدن ميرود و رادیكالهای آزاد را خنثی میكند و تاثیرات ناشی از آنها را كاهش میدهد. رادیكالهای آزاد مولكولهایی هستند كه باعث تخریب بسیاری از بافتهای بدن میشوند و بر اثر قرار گرفتن در آفتاب و سیگار كشیدن افزایش پیدا میكنند. خطوط ظریف روی پوست، چروكها، لكهای پیری و... همه نتیجه افزایش رادیكالهای آزاد هستند.