افکارنیوز: طعم این میوه زمانی كه خوب نرسیده بسیار ترش است و هر چه بیشتر می رسد شیرین تر می شود و بچه ها آن را به عنوان تنقلات می خورند.

این گیاه از خانواده نخودهاست و میوه هایی شبیه باقلا دارد که در ماداگاسکار به عنوان درختی مقدس و پادشاه درختان تلقی می شود.

میوه های این گیاه مورد علاقه بسیاری از مردم است و به عنوان چاشنی و طعم دهنده غذا، دسر، شربت و آبمیوه مورد استفاده قرار می گیرد.

در هندوستان نه تنها میوه بلکه گل و برگ های این گیاه برای پخت غذا مورد استفاده قرار می گیرد. بهترین نوع آن تمرهندی قرمز رنگی است که حدود هفت ماه تا یک سال از عمر میوه آن گذشته باشد؛ البته کهنه یا فاسد شده آن کیفیت لازم درمانی را نخواهد داشت.(رطوبت و ترشی تمرهندی از بین نرفته باشد)

خواص درمانی:

هندی ها خیسانده آن را برای درمان بیماری جزام استفاده می کنند.

میوه های این گیاه سرشار از ویتامین C است و برای درمان اسکوربوت و سرماخوردگی مفید است.

مقوی قلب و معده، از بین برنده حالت تهوع و استفراغ، ملین طبع و مسهل صفرا و اخلاط سوخته است.

باعثپایین آمدن حرارت بدن(تب) و رفع عطش می شود. میوه های این گیاه نیز باعثکاهش کلسترول خون و همچنین درمان اختلالات صفراوی می شود.

ضماد آن جهت دررفتگی عضو و تقویت عضله و همراه با روغن حیوانی جهت باز کردن دمل در قدیم مورد استفاده قرار می گرفته است.

آشامیدن آب آن برای رفع هموروئید خونی(بواسیر) مفید است و از برگ های آن برای درمان سوختگی استفاده می کنند. شربت تمرهندی مورد استفاده بسیاری از ملل است و باعثرفع تشنگی می شود.

امروزه تمرهندی کاربرد درمانی سنتی خود را، بخصوص در ایران، تقریبا از دست داده و صرفا به صورت خوراکی مصرف می شود. ازجمله می توان به رب و شیره تمرهندی اشاره کرد، رب تمرهندی چاشنی قلیه ماهی، معروف ترین خورش جنوبی ها و شهرهای آبادان و خرمشهر است.

همچنین اهالی جنوب پیش از تنوری کردن ماهی، پوست آن را به شیره تمرهندی آغشته می کنند. آش تمرهندی و خورش بامیه از دیگر خوراکی هایی هستند که چاشنی آنها شیره تمرهندی است.

حواستان باشد تمرهندی را نباید در آب زیاد مالید زیرا موجت تهوع و استفراغ می شود، بلکه باید آن را در آب خیساند، وقتی در آب حل شد آن را صاف کرده و با کمی نبات یا شکر آشامید.

عوارض:

خوردن زیاد تمر هندی باعثخراش روده و ایجاد سرفه می شود.

ناشتا خوردن تمر هندی مضر است، خام، تازه و نورس آن بسیار نفاخ و دیرهضم است.

منبع: فان شاد