افکارنیوز: اغلب افراد بعد از يك روز سخت و دشوار، يك وعده غذايي يا ميان وعده اي را مي خورند كه آنها را آرام كند، مانند كلوچه، چيپس سيب زميني، بيسكويت و... به عنوان مثال افراد وقتي جشن مي گيرند كيك مي خورند و وقتي ناراحت مي شوند، اغلب بستني را ترجيح مي دهند. مشكلي كه در اين جا به وجود مي آيد اين است كه به همان سرعتي كه مزه اين خوراكي ها در دهان فرد از بين مي رود، اندازه دوركمر نيز از بين خواهد رفت بويژه اگر اين غذاها مملو از قند و چربي نيز باشند.

خوراکی های مملو از قند و چربی موجب می شوند که سطح قند خون به سرعت بالا رود و برای جبران این حالت در بدن، انسولین به سرعت ترشح شده و در نتیجه قند خون خیلی سریع تر از آن پایین می آید. به همین دلیل است که وقتی غذایی را می خورید که شیرین است، بعد از مدت کوتاهی احساس گرسنگی بیشتری می کنید و به این ترتیب در واقع فرد در یک سیکل معیوب قرار می گیرد.

با این حال تحقیقات علمی نشان می دهد که افراد می توانند وضع روحی - روانی خود را با غذاها بهبود ببخشند.

وقتی غمگین هستیم چه بخوریم؟

بهتر است زمان که غمگین هستیم غذاهایی انتخاب شود که دارای اسیدهای چرب امگا۳ و ویتامینD زیادی باشند. تحقیقات نشان می دهد که این مواد می توانند افسردگی را تخفیف دهند و موجب آرامش فرد شوند.

برای دریافت اسیدهای چرب امگا۳ می توان بذرکتان و ماهی های چرب مانند قزل آلا را انتخاب کرد. از منابع خوب ویتامینD نیز می توان به شیرهای غنی شده با این ویتامین و زرده تخم مرغ اشاره کرد. البته نور خورشید نیز منبع خوبی از این ویتامین است.


کاهش استرس با غذای مناسب

هنگام استرس درجست وجوی غذاهایی باشید که غنی از ویتامین های گروهB باشند تا تولید سرتونین در مغزتان افزایش یابد و در نتیجه آرامش به سراغ شما آمده و راحت شوید. برای دریافت ویتامینB۶، بادام، پسته و گردو انتخاب های خوبی هستند. قزل آلا، میگو و ماست کم چرب منبع مناسبی برای ویتامین B۱۲ است.


هنگامی که در سختی هستید نیز بروید سراغ غذاهایی که غنی از ویتامینC هستند. این ویتامین رادیکال های آزاد را کاهش می دهد و سیستم ایمنی را تقویت می کند. در واقع این ویتامین یک آنتی اکسیدان فوق العاده است. کلم بروکلی، فلفل سبز، کیوی، توت فرنگی و گوجه فرنگی گزینه های خوبی برای این ویتامین هستند.

همچنین زمانی که عصبانی هستید نیز می توانید این حالت را با پتاسیم از بین ببرید. پتاسیم، الکترولیتی است که به کاهش فشار خون کمک می کند. موز، ذرت، سیب زمینی و لوبیا سفید از منابع خوب این ماده معدنی هستند.


غذای مواقع بی خوابی

برای یک خواب عمیق به سمت غذاهای غنی از منیزیم مانند عدس، جو دوسر، تخم کدو و اسفناج بروید. این ماده معدنی به آرامش عضلات، رگ های خونی و لوله گوارش کمک می کند تا سطح ماده شیمیایی آرام بخش یعنی همان سرتونین در بدن افزایش یابد.

حالا با دقت پیشنهادات غذایی فوق را نگاه کنید و ببینید همه اینها علاوه بر این که نیازهای تغذیه ای شما را به خوبی برآورده می سازند از افزایش وزنتان نیز جلوگیری می کنند.

منبع: مشرق نیوز