گرانی بلیت هواپیماو کم شدن مسافران به نفع ایرلاین‌هاست؟

 با آزاد شدن قیمت‌‌‌گذاری بلیت هواپیما ، برخی شرکت‌های ایرانی قیمت‌هایی تا ۶ میلیون تومان را برای پرواز تهران-مشهد به ثبت رساندند. این در حالی است که برخی شرکت‌های تراز جهانی می‌توانند همین مسیر را براساس دلار آزاد ۶۲‌هزار تومانی با کمتر از ۷۰۰‌هزار تومان سرویس‌دهی و پرواز کنند.

پرواز به دلیل ایمنی و سرعت جابه‌‌‌جایی بالا یکی از بهترین شیوه‌‌‌های حمل‌ونقل است که بخش زیادی از مردم تمایل دارند از آن برای مسافرت‌‌‌های تفریحی یا کاری خود استفاده کنند. مردم در بسیاری از کشورهای دنیا مشکلی برای دسترسی به پرواز ندارند و فقط متناسب با بودجه خود نوع ایرلاین و سطح خدمات آن را انتخاب می‌‌‌کنند. در ایران اما پرواز به یک معمای بزرگ تبدیل شده است چون به‌‌‌‌‌‌رغم اختصاص سوخت یارانه‌‌‌ای و خدمات فرودگاهی دولتی و ارزان به شرکت‌های هوایی، باز هم این امکان برای ۹۶‌درصد مردم کشور دور از دسترس است. اگرچه دولت سعی کرده ورق مشوق‌‌‌ها و یارانه‌‌‌های فزاینده به شرکت‌های هوایی را با قیمت‌‌‌گذاری بلیت هواپیما به نفع مردم برگرداند، اما متاسفانه طی چند سال اخیر شرکت‌های هوایی با ترفندهای خاص از فروش خدمات با قیمت مصوب طفره رفته و گاهی بلیت‌‌‌های خود را بیش از ۴ برابر قیمت مصوب فروخته‌‌‌اند.

گرانی بلیت هواپیماو کم شدن مسافران به نفع ایرلاین‌هاست؟

رئیس اندیشکده حکمرانی هوشمند درباره وضعیت قیمت‌‌‌گذاری بلیت هواپیما قسمت ترسناک‌‌‌تر معما و ماجرای ایرلاین‌‌‌های ایرانی اینجاست که از دو هفته پیش رای مربوط به ممنوعیت قیمت‌‌‌گذاری بلیت هواپیما هم اعلام و شورای عالی هواپیمایی از قیمت‌‌‌گذاری کنار گذاشته شده و قرار است قیمت توسط خود ایرلاین‌‌‌ها تعیین شود! اقدامی که با توجه به سابقه درخواست این شرکت‌ها در قیمت‌‌‌گذاری، احتمالا منجر به خداحافظی همیشگی بخش بزرگی از ایرانی‌‌‌ها با هواپیما خواهد شد.

سیدطه‌‌‌حسین مدنی افزود: در ادامه اعداد و ارقامی ذکر شده که معمای ایرلاین‌‌‌های ایرانی را پیچیده‌‌‌تر می‌‌‌کند و پرسش‌‌‌هایی به وجود می‌‌‌آورد که این شرکت‌ها باید به آن پاسخ دهند یا شاید هم نیاز است نهادهای نظارتی تمرکز بیشتری بر فعالیت این شرکت‌ها داشته باشند تا مشخص شود، چرا با وجود ارائه این حجم از یارانه و مشوق باز هم ۹۶‌درصد ایرانی‌‌‌ها از سوار شدن به هواپیما محروم شده‌‌‌اند.