به گزارش افکارنیوز به نقل از ایسنا، این اثرات سوء روی رشد مغزی كودك با تغییر محیط زندگی او و ایجاد فضایی مثبتتر و مطلوبتر، قابل درمان هستند.

به گزارش سایت اینترنتی هلت دی نیوز، متخصصان بیمارستان اطفال بوستون با مطالعه روی اسکن‌های مغزی سه گروه از کودکان رومانیایی ۸ تا ۱۱ ساله به این نتایج دست یافته‌اند. تعدادی از این کودکان در نوانخانه زندگی می‌کرند، تعدادی از آنها ابتدا در نوانخانه بزرگ شده بودند و بعد به فرزندخواندگی گرفته شده و عده دیگری نیز از همان بدو تولد با اعضای خانواده خود و در یک خانواده معمولی بزرگ شده بودند.

نتایج بررسی اسکن‌های مغزی تایید کرد: کودکانی که از ابتدا در نوانخانه بزرگ شده بودند حجم سلولهای خاکستری مغزشان کمتر از کودکانی بود که با اعضای خانواده خود زندگی می‌کردند. هم چنین حجم سلولهای خاکستری در قشر مخ کودکانی که به فرزندخواندگی گرفته شده بودند به اندازه کافی رشد نکرده بود. اما این متخصصان دریافتند که ظاهرا ماده سفید مخ برخلاف ماده خاکستری، قابلیت ترمیم پذیری بیشتری دارد. چون با وجود کم شدن حجم سلولهای سفید مخ در کودکان یتیم، آنهایی که به فرزندخواندگی گرفته شده بودند پس از مدتی اندازه ماده سفید مغزشان به همان اندازه کودکانی بود که در خانواده خودشان بزرگ شده بودند.

جزئیات این مطالعه در نشریه دستاوردهای آكادمی ملی علوم آمریكا به چاپ رسیده است.