به گزارش افکارنیوز به نقل از فارس، کامران دانشجو وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اعضای جنبش عدالتخواه دانشجویی دیدار کرد.

دانشجو در این دیدار گفت: فعالان دانشجویی و مسئولین وزارت علوم خود را مجموعه‌ای واحد درون خانواده نظام جمهوری اسلامی می‌دانند که جهت پیشبرد اهداف عالیه نظام با یکدیگر همفکری و هم اندیشی می‌کنند.

وی با اشاره به آرمانخواهی تشکل‌های دانشجویی گفت: فعالان دانشجویی همواره باید به افق‌های جلوتر نگریسته و به وضع موجود راضی نباشند لذا انتقاد منصفانه از مسئولان اجرایی در راستای بهترشدن امور امری لازم است.

وزیر علوم با اشاره به اینکه دشمنان ملت ایران، ترور دانشگاهیان برجسته و دانشمندان ایران اسلامی را در برنامه خود قرار داده‌اند، گفت: این امر به علت دستاوردهای دانشگاه‌ها در بخش‌های مختلف نظیر هوافضا، هسته‌ای، پزشکی و … است که احساس خطر دشمن از دانشگاه‌ها را نشان می‌دهد.

دانشجو افزود: دانشگاه‌های کشور در راستای حل مشکلات جامعه اقدامات مناسبی را برای پیوند با حوزه کاربرد انجام داده‌اند و وزارت علوم نیز تفاهم نامه‌هایی با بخش‌های مختلف جامعه از جمله وزارتخانه‌های دفاع، نفت، صنعت و معدن و سازمان محیط زیست امضا کرده است و حاصل آن انعقاد قراردادهایی با اعتباری بالغ بر ۴۰۰ میلیارد تومان بین دستگاه‌های اجرایی و ۵۷ دانشگاه و مرکز پژوهشی و فناوری در قالب کنسرسیوم‌های چندگانه است تا زمینه همکاری بیشتر مراکز علمی پژوهشی کشور با حوزه‌های کاربرد فراهم شود.

وی با ارائه گزارشی از دستاوردهای وزارت علوم در دولت دهم گفت: در سال ۱۳۸۸ تعداد کل دانشجویان کشور سه میلیون و هشتصد هزار نفر بود که در سال ۹۰ به بیش از چهار میلیون و صد هزار نفر افزایش یافت، همچنین تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی از دویست هفتاد و سه هزار نفر در سال ۱۳۸۸به سیصد و سی هزار نفر در سال ۹۰ افزایش یافت اما با این وجود هنوز سهم دانشجویان تحصیلات تکمیلی نسبت به کل دانشجویان پایین است و باید تلاش کنیم میزان پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی را افزایش دهیم.

دانشجو با اشاره به سیاست وزارت علوم برای افزایش تعامل دانشگاه‌ها با حوزه‌های کاربرد، تصویب ۳۸ پروژه کلان ملی بر مبنای نقشه جامع علمی کشور در شورای عالی عتف را در این راستا ارزیابی کرد که با اجرایی شدن این طرح‌ها ۵۲ دانشگاه و مرکز پژوهشی برای رفع نیازهای حوزه کاربرد توانایی‌های خود را به کار می‌گیرند.

وزیر علوم با تاکید بر ایجاد معاونت فرهنگی مستقل در تمام دانشگاه‌های کشور گفت: در سال ۱۳۸۸ فقط در شش دانشگاه کشور معاونت فرهنگی مستقل وجود داشت اما اکنون در هفتاد دانشگاه ساختار معاونت فرهنگی ایجاد شده است.

وی با اشاره به اقدامات شورای برنامه ریزی وزارت علوم برای تغییر سرفصل و متون درسی به ویژه در علوم انسانی گفت: حاصل این اقدامات پس از تایید شورای تحول علوم انسانی وابسته به شورای عالی انقلاب فرهنگی به دانشگاه‌ها ابلاغ می‌شود.

در این دیدار چند تن از اعضای شورای مرکزی جنبش عدالتخواه دانشجویی نیز دیدگاهها و سوالات خود را با وزیر علوم در خصوص مسایل آموزش عالی از جمله پذیرش دانشجو مازاد بر ظرفیت با دریافت شهریه، واگذاری خوابگاهها به بخش خصوصی، تغییرات صورت گرفته در یارانه تغذیه به دانشجویان، برگزاری کرسیهای آزاد اندیشی، مدیریت دانشگاهها، کیفیت آموزشی و مهارت آموزی دانشجویان و تطبیق ظرفیت پذیرش دانشجو با نیاز بازار کار مطرح کردند.