به گزارش افکار نیوز به نقل از فارس، غلامحسین اسماعیلی رئیس سازمان زندانها در حاشیه جشن حمایت انجمن حمایت از زندانیان مرکز، اظهار داشت: در بین زندانیان کمتر افرادی را داریم که از توان مالی بالایی برخوردار بوده و مرتکب جرم شده باشند اکثریت زندانیان از طبقات پایین جامعه هستند.

وی ادامه داد: این افرادی که فقیر می‌نامیم، با گرفتار شدن سرپرست خانوار، خانواده‌های فقیرشان به خانواده مسکین تبدیل می‌شوند و معمولاً برای تأمین زندگی و امرار معاش با مشکل روبه‌رو هستند.

اسماعیلی افزود: نظام جمهوری اسلامی ایران برای اینکه در کنار اجرای مجازات‌ها به خانواده‌ نیازمند زندانیان نیز توجه داشته باشد، گام‌های متعددی برداشته است.

وی تصریح کرد: در قوانین بودجه به کمیته امداد و سازمان بهزیستی تکلیف می‌شود که خانواده زندانیان نیازمند را تحت پوشش قرار دهند اما کثرت افراد و محدودیت منابع جوابگوی تأمین نیازهای خانواده نیازمند نیست.

رئیس سازمان زندان‌ها خاطرنشان کرد: به همین دلیل همیشه دست نیاز به سوی مردم نیکوکار دراز کردیم که بسیاری از گره‌های بزرگ را با توان مردم باز کرده‌ایم.

اسماعیلی با بیان اینکه حدود ۷۰ درصد زندانیان و خانواده آنها نیازمند هستند گفت: با وجود کمک‌های دولتی و خیرین کمتر از ۵۰ درصد خانواده زندانیان را تحت پوشش قرار داده‌ایم و کماکان نیازمند کمک‌های مردمی هستیم تا حداقل معیشت را برای خانواده زندانیان نیازمند تأمین کنیم.

وی ادامه داد: خانواده زندانیان جزء قشر آسیب‌پذیر هستند و اگر به آنها کمک نشود هر لحظه ممکن است از روی استیصال مرتکب جرم و طعمه افراد سودجو شوند و در نهایت جمعیت کسانی که به جرم روی می‌آورند فزونی می‌یابد. کمک به آنها علاوه بر ارتقای سطح فرهنگی‌شان، کمک شایانی به پیشگیری از وقوع جرم در سطح جامعه می‌کند.

رئیس سازمان زندان‌ها درباره استفاده از دستگاه‌های بادی‌اسکنر در زندان‌ها گفت: این دستگاه‌ها در حال حاضر در ۷ زندان بزرگ کشور نصب شده که نتایج و اثرات خوبی به همراه داشته است و در سایر زندان‌ها از سیستم الکترونیکی و رادیوگرافی استفاده می‌شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر زندان‌های بزرگ و دارای آلودگی بیشتر را به دستگاه‌های بادی‌اسکنر مجهز کردیم گفت: بنا داریم تعداد دستگاه‌ها را افزایش داده و اکثر زندان‌ها را مجهز کنیم اما به دلیل اینکه تولید داخل نیستند با محدودیت روبه‌رو هستیم.

اسماعیلی افزود: در آخرین اقدام یک محموله شامل ۵ دستگاه وارد کشور شده است اما به خاطر کارشکنی غربی‌ها با مشکل روبه‌رو شد.

رئیس سازمان زندان‌ها گفت: غربی‌ها که ادعای حقوق بشری و امینت جامعه را دارند علیرغم اینکه این دستگاه‌ها هیچ کاربردی هسته‌ای ندارد و صرفا برای امنیت و سلامت زندانیان به کار می‌رود استفاده از این دستگاه‌ها را محدود می‌کنند. تلاش می‌کنیم توسط دانشمندان جوان خود این دستگاه‌ها را تولید و حتی به سایر کشورها صادر کتیم.

اسماعیلی در پاسخ به سوال فارس درباره مرخصی زندانیان در ماه رمضان گفت: طرحی را روز شنبه به رئیس‌ قوه‌قضاییه ارائه کردیم که موافقت کرد و قرار شد تا پایان هفته تدوین شده تا مشمولان آن بتوانند از شب‌های قدر تا عید فطر از مرخصی استفاده کنند.

وی ادامه داد: زندانیان جدای از آیین‌نامه مرسوم و مصوب فعلی می‌توانند از این طرح که فوق‌العاده است برای استفاده از مرخصی استفاده کنند.