افکارنیوز: در میان تمامی پدیدههای عجیب و غریب و شگفتانگیز موجود در پهنه کائنات بدون شک ریسمانهای کیهانی جایگاهی ویژه دارند، ریسمانهایی از انرژی خالص که از این سوی کیهان تا آن سوی آن امتداد دارند!

این ریسمان‌ها علی‌رغم طول بسیار زیاد خود بسیار باریکند و ضخامتی کمتر از یک پروتون دارند! ریسمان‌های کیهانی چگالی خارق‌العاده‌ای دارند به‌طوری که فقط یک متر از آنها از کل یک قاره سنگین‌تر است. اگر یکی از این ریسمان‌ها از میان کره زمین عبور کند، کل سیاره ما را در چشم بر هم زدنی همانند پشم حلاجی شده متلاشی می‌کند.

احتمال وجود ریسمان‌های کیهانی برای نخستین‌بار در دهه ۱۹۸۰ توسط کیهان‌شناسان مطرح شد. بر اساس مدل‌های کیهان‌شناسی، ریسمان‌های کیهانی باید بر اثر انرژی آزاد شده در لحظه آفرینش جهان در پهنه کیهان پدیدآمده و شروع به ارتعاش کرده باشند، ارتعاشی که هنوز هم ادامه دارد.

هرچند چنین ریسمان‌هایی هنوز به‌طور رصدی در پهنه کیهان مشاهده نشده‌اند اما محاسبات صورت گرفته نشان می‌دهد که این ریسمان‌ها باید جایی در گستره جهان وجود داشته باشند. آنها با سرعتی نزدیک به سرعت نور در پهنه کیهان در حال حرکتند و با حرکت و ارتعاشات خود، فضا و زمان را به لرزه درمی‌آورند.

به گزارش اخبار نجوم، اما از همه اینها عجیبتر آنکه ریسمانهای کیهانی در حالتهای خاصی حتی میتوانند نقش ماشین زمان را ایفا کنند. فیزیکدانی به نام ریچارد گات (۲) از دانشگاه پرینستون آمریکا با استفاده از معادلات نسبیت عام اینشتین نشان داده است که اگر دو ریسمان کیهانی با سرعت زیادی در حال رد شدن از کنار همدیگر باشند، حلقههای بستهای در بعد زمان در پیرامون خود ایجاد خواهند کرد بهطوری که یک سفینه فضایی با دور زدن حول این دو ریسمان میتواند به زمانی در گذشتههای دور بازگردد!