افکارنیوز: در مقطع زمانی که دوره درس و تحصیل و پژوهش تمام می شود در مورد اکثر انسان ها به این دلیل که مغز کمتر با رقم ها و اطلاعات سروکار دارد، به نظر می رسد که به تدریج توانایی های خود را از دست می دهد. دکتر رابرت ایستاک متخصص نورولوژی در این مورد می گوید: لازم است هر فردی، به همان شکل که با فعالیت بدنی بر سلامت جسمی خود می افزاید، از طریق به کار گرفتن مغز خود توانایی های ذهنی خود را نیز افزایش دهد. توانایی های ذهنی به تدریج، با سپری شدن عمر تحلیل می روند؛ زیرا از طریق پاسخگویی به تجربه هاست که فعال می مانند. اگر فردی از تجربه های ذهنی متعدد و متنوعی برخوردار باشد، روابط بین سلول های عصبی در مغز او نیز بیشتر خواهد بود، در حالی که اگر تجربه های ذهنی فرد محدود و معدود باشد، روابط بین سلولی کمتر برقرار شده یا اینکه کاملا قطع خواهند شد.

اما در این جا توصیه هایی جهت بالا بردن توانایی های ذهنی داریم:


۱ حتی هنگامی که غذا درست می کنید، دستان شما به طور مداوم فرمان های رسیده از مغز را اجرا می کنند. در حقیقت هیچ بخشی از بدن بیش تر از دست ها به مغز نزدیک تر نیست. به همین سبب، می توانید به راحتی ذهن خود را به کار اندازید:

حل کردن جدول و معما، بهترین راه برای گذراندن وقت است. دکتر استاک معتقد است که در بین ارگان های مختلف بدن، مغز عضوی منحصر به فرد به شمار می آید، زیرا عضوهایی مانند کبد و کلیه ها، در اثر کارکردن زیاد و مستمر فرسوده خواهند شد اما مغز، هر چقدر که بیشتر فعالیت داشته باشد، تواناتر و قوی تر می شود. به کار انداختن مغز و انجام بازی هایی مانند شطرنج بر شناخت و درک بیشتر مغز می افزاید. از طریق فعالیت هایی که مغز را به کار می اندازند، می توان به رشد سلول های عصبی تازه کمک کرد و با این وسیله ارتباط بین سلول های عصبی در مغز حفظ شده و حتی افزایش خواهد یافت.

۲ تا می توانید از گوش های خود و حس شنوایی خود استفاده کنید:

گوش دادن به موسیقی جریان خون در مغز را افزایش خواهد داد. به همین دلیل مخچه نوازندگان موسیقی از افراد دیگر بزرگ تر است. خوشبختانه نیازی به استفاده از آلات و ادوات موسیقی نیست بلکه می توان با گوش دادن به موسیقی، علاوه بر لذت بردن از آن، قسمت هایی از مغز را نیز فعال کنیم. توصیه می شود هنگامی که به سوی محل کار خود حرکت می کنید به موسیقی مورد علاقه خود گوش کنید به این ترتیب هم به آرامش خواهید رسید و هم بر ادراک ذهنی خود خواهید افزود.

۳ دست های خود را به کار برید:

زمانی که مشغول تایپ کردن هستید یا اینکه به رانندگی می پردازید هر قدر مهارت های سریع انگشتان افزایش یابد، عملکرد و فعالیت مغز نیز بیشتر خواهد شد. متاسفانه امروزه بر مهارت های ظریف و دقیق انگشتان و اثر آنها بر مغز تاکید نمی شود. جراحان از این توانایی، برخوردارند ولی افرادی چون وکلا، حسابداران یا مشاوران امور اجتماعی نیازی به مهارت های ظریف و دقیق انگشتان دست خود ندارند. برای مقابله کردن با این شیوه زندگی می توان به سرگرمی های سنتی پرداخت. از جمله قلاب بافی، خیاطی، ساختن مدل های مختلف که از بخش های کوچکی تشکیل شده اند و…

۴ به پاهای خود تکیه کنید:

فعالیت و کارکردن ممکن است بتواند از وزن شما بکاهد اما می تواند ذهن شما را نیز تواناتر کند. ورزش و تمرین های ایستاده سبب تقویت بخش تعادل مغز و مراکز هماهنگ کننده خواهد شد که همگی به بالا بردن درک و شناخت فردی کمک می کنند. دکتر رابرت استاک می گوید که انجام تمرین هایی که سبب حفظ تعادل بدن، انعطاف پذیری و نیروی پاها می شوند از اهمیت زیادی برخوردارند. تمرین پیشنهادی او ورزش سنتی چینی به نام تای چی است که به تقویت پاها و حفظ تعادل بدن کمک زیادی می کند.

۵ خاطرات و یاد گذشته را زنده نگه دارید:

یکی از رایج ترین و مهم ترین شکایت هایی که افراد بالاتر از ۴۰سال، ابراز می کنند کم شدن یا حتی فقدان حافظه است. در حالی که می توان به سادگی حافظه را تقویت کرد. دکتر استاک معتقد است که با مرور خاطره های خوب گذشته از طریق مشاهده فیلم های خانوادگی، آلبوم های عکس و مجله ها می توان به تقویت حافظه پرداخت. حتی وسایلی که خاطره انگیزند مانند عطر مورد علاقه همسر، عینک یا خودنویس پدربزرگ و… می توانند به بهتر شدن حافظه کمک کنند. یادگاری ها و یادبودها می توانند ارتباط هایی را در مغز ایجاد کنند که به راحتی و با مرور زمان از بین می روند، بنابراین فعالانه خاطره ها را زنده نگه دارید.

منبع: شرق