افکارنیوز: هنگام پرداخت هزینههای موسوم به شارژ ساختمان از مدیر ساختمان درخواست رسید یا شماره حساب كنید تا پس از انقضاء مدت اجاره مالك نتواند مدعی پرداخت نکردن هزینههای مشترك ساختمان شود.

رسیدها یا فیش‌های بانکی را تا زمان مقتضی نگه دارید. طرف معامله شما مالک است. برای تسریع در تخلیه یا تعمیر یا هر عمل دیگری، بدون کسب موافقت کتبی از او و شرط بازپرداخت آن، به اشخاص دیگر مثل، تعمیرکار، مدیر ساختمان و… تحت هیچ عنوان مبلغی نپردازید وگرنه در برابر وی همچنان متعهد به ادای دینید و در بازپس‌گیری مبلغ به مشکل برخواهید خورد.

بعضی از صاحبان املاک اجاری ودیعه مستأجر را سرمایه‌گذاری یا حتی خرج می‌کنند و گاهی نمی‌توانند در پایان قرارداد آن را به مستأجر برگردانند.

با این تصور که در انتها ودیعه مستأجر جدید را به شما برمی گردانند نیز اصل قرض‌الحسنه بودن ودیعه را تا مدت معلوم در قرارداد نادیده می‌گیرند.

به عنوان مستأجر پیشین، تا پایان مدت اجاره هیچ وظیفه‌ای ندارید که به افراد خواهان بازدید از ملک اجازه ورود دهید یا منتظر پیدا شدن مستأجر جدید بمانید. معمولاً در قرارداد اجاره برای روزهای دیرکرد در تخلیه ملک مبلغی تعیین می‌شود تا مالک ضرر نکند.

برای جلوگیری از دیرکرد در بازپرداخت قرض مذکور، شما هم به عنوان مستأجر می‌توانید هنگام عقد قرارداد بابت دیرکرد در بازگرداندن ودیعه طلب اجرت‌المثل روزانه کنید.

در هر معامله‌ای خجالت و کمرویی را کنار بگذارید و روشن و محکم تکلیف همه چیز را معلوم کنید. برای پول پرداختی خود طلب رسید کنید، سند ملک را رؤیت کنید، اشکالات، نواقص و کاستی‌های مورد اجاره را با مالک در میان بگذارید و در قرارداد ذکر کنید و خواستار اصلاح یا تعمیر آن شوید، وعده‌ها و زمان انجام آنها مثل رنگ‌آمیزی و تعمیر و مانند آن، یا جرایم لازم در صورت وفا نکردن به تعهدات را در قرارداد ذکر کنید.

در صورت نادیده گرفتن کاستی‌ها و نواقص، رفع نواقص و بازتحویل سالم ملک در نهایت به عهده مستأجر است. پس از تأیید تحویل صحیح و سالم ملک، به عنوان مستأجر موظفید مورد اجاره را دلسوزانه و به بهترین وجه حفظ و نگهداری کنید.

تعمیر نشتی شیرآلات، جلوگیری از خط‌کشی یا نقاشی کودکان روی دیوارها، تعویض شیشه‌های شکسته و… به عهده شماست و در صورت کوتاهی موجر حق دارد خسارات ناشی از بی‌دقتی و مراقبت نکردن کافی در نگهداری را از شما طلب کند.

منبع: تکناز