افکارنیوز: آستون مارتین، خالق انگلیسی خودروهای اسپورت و پیشرفته که شاید مشهورترین آنها را در مجموعه فیلم های جیمز باند دیده باشید، این بار با یک شرکت دوچرخه سازی متحد شده تا پیشرفته ترین دوچرخه تاریخ را بسازد. این دوچرخه که با همکاری فکتوربایکز تولید می شود، بدنه ای از فیبر کربن دارد تا وزن دوچرخه به حداقل مقدار ممکن برسد و برای دیگر قطعات نیز از کامپوزیت های سبک و برای تزئینات از چرم استفاده شده است.

اما آنچه به عنوان مهم ترین ویژگی این دوچرخه معرفی شده، سیستم نرم افزاری اختصاصی آن است که از ترکیب پیچیده ای از حسگرهای جی پی اس، حسگر سرعت سنج چرخ عقب و حسگرهای دسته دوچرخه استفاده می کند تا عملکرد دوچرخه سوار را ارزیابی کند.این کامپیوتر می تواند ۱۰۰ اندازه گیری متفاوت را انجام دهد؛ از گشتاور چرخ ها گرفته تا انرژی هدر رفته، تقسیم نیروی پاهای رکابزن و سرعت بالا رفتن از شیب و صد البته که اینها علاوه بر اطلاعات معمولی مانند سرعت، ارتفاع، موقعیت دقیق و ضربان قلب است که معمولا در بسیاری از تجهیزات ورزشی جدید اندازه گیری می شود.

این دوچرخه به یاد گران قیمت ترین و پیشرفته ترین خودروی اسپرت آستون مارتین یعنی وان - ۷۷، One - ۷۷ نامیده شده و به قیمت احتمالی ۲۵ هزار پوند(۳۹ هزار دلار) به فروش خواهد رسید. در مقایسه با خودروی ۲ میلیون دلاری وان - ۷۷، این دوچرخه قیمت زیادی ندارد!

منبع: دانستنی ها