افکارنیوز: پرنده آواز میخواند اما به این معنا نیست كه ذات پرنده بودن ایجاب میكند، آواز بخواند بلكه پرنده به دلیل صدایی كه در وجودش دارد باید آواز بخواند. انسانها هم هركدام آوازی مخصوص بهخودشان را دارند كه باید به زبان بیاورند. این آوازها شبیه آواز هیچ انسانی نیست. به قطرههای باران نگاه كنید، حتی قطرههای باران نیز شبیه هم نیستند. راه تبدیل شدن شما به فردی كه آرزویش را دارید، پیدا كردن آواز خاص خودتان است پس پیدایش كنید.

نقطه تمرکزت را تغییر بده

بیشتر اوقات دلیل اینکه از خودتان راضی نیستید، وجود نقص‌ها و کمبودهایتان نیست بلکه اشتباه از نحوه تفکرتان است. بیشتر شما مرتکب این اشتباه می‌شوید که تنها روی نقاط منفی‌تان تمرکز و نقاط مثبت خودتان را فراموش می‌کنید. وقتی تنها به مشکلات و موانع وجودی شخصیت‌تان فکر کنید، راهی برای تقویت نقاط مثبت‌تان وجود ندارد. گاهی اوقات هم آنقدر نقاط ضعفتان را بزرگ در نظر می‌گیرید که تصویر ذهنی که از خودتان ساخته‌اید را کاملا ضعیف جلوه می‌دهید و به همین دلیل اعتماد به نفستان را به‌کلی از بین می‌برید. در این مواقع باید این سؤالات را با خودتان مطرح کنید تا تصویر ذهنی درستی از خودتان تعریف کنید. فکر کنید در چه کاری بیشتر از بقیه بهتر عمل می‌کنید؟ حتی نحوه ارتباط خوبی که با دیگران دارید هم می‌تواند یک نوع مهارت به حساب بیاید. نگذارید که ترس‌هایتان بر شما غلبه کند بلکه سعی کنید بیشتر روی نقاط قوت‌تان تمرکز کنید. این فکر کردن روی محدودیت‌ها مانع بالفعل شدن ویژگی‌های مثبت شما می‌شود.

سؤالات کلیدی که باید با خودتان مطرح کنید

گاهی اوقات پرسیدن سؤالاتی خاص از خودتان، باعثمی‌شود که بیشتر خودتان و مسیری که انتخاب کرده‌اید را بشناسید. تا به حال از خودتان پرسیده‌اید تا ۵ سال آینده چه جایگاهی خواهید داشت؟ آیا در همین وضعیت فعلی هستید یا پیشرفت خوبی در کار و زندگی شخصی‌تان برایتان ایجاد شده است؟ از خودتان بپرسید دوست دارید در ۵ سال آینده در چه موقعیتی قرار بگیرید و چه تغییری کنید؟ بعد آن موقعیت را با شرایطی که در حال حاضر دارید مقایسه کنید و ببینید برای تبدیل شدن به آن فرد و رسیدن به آن موقعیت چه تغییرات و اقداماتی را باید در حال حاضر ایجاد کنید. از خودتان بپرسید شرایط فعلی من باید در چه مسیری قرار بگیرد تا بتوانم به دورنمای ۵ ساله‌ای که تصورش کرده‌ام، برسم. شاید این سؤالات از نظر شما بسیار ساده باشند اما مطرح کردن همین سؤالات به ظاهر ساده و جواب دادن به آن می‌تواند مسیر مشخصی را در مقابل‌تان قرار دهد که با انجام آن شخصیت وجودی‌تان به تصویر ذهنی که ساخته‌اید، نزدیک شود و حس رضایت را تجربه کنید.

رمز اصلی؛ مورد توجه واقع شدن

تعیین یک هدف درست و خوب می‌تواند به شما در رسیدن به شخصیتی که آرزوی تبدیل شدن به آن را دارید، کمک کند. تعیین هدف را اصلا شوخی فرض نکنید اما با دقت عمل کنید. باید هدفی را انتخاب کنید که به پررنگ کردن نقاط قوت‌تان کمک کند و از این طریق بتوانید شخصیت‌تان را کامل‌تر کنید و نقاط ضعفتان را به‌خوبی بپوشانید. تعیین هدف و رسیدن به آن هر اندازه کوچک هم باشد، اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهد و از این طریق از خودتان احساس رضایت خواهید کرد. دلیل نارضایتی بیشتر افراد، وجود اهداف نیمه تمامی است که انجام نشده است. هدف کوچکی را انتخاب کنید و با رسیدن به آن حس لذت‌بخش رضایت از خود را از آن خودتان کنید.

منبع: مجله تپش