افکارنیوز: گوریل ها گنجینه ای غنی از ژست و حرکت ها شامل علائم دست و حالت های چهره دارند. آنها با زدن پشتک و به هم زدن کف دست ها به یکدیگر، گوریل های دیگر را به بازی ترغیب کرده و پانتومیم های خاصی طراحی می کنند. مثلا با قرار دادن دست روی سر گوریل دیگر خواستار اتمام بازی می شوند.

این علامت یعنی بازی دیگر بس است. بررسی های جدید نشان می دهند که گوریل های ماده به روش های دیگری با نوزادانشان ارتباط برقرار می کنند. محققان پس از گذراندن چهار ماه در باغ وحش لایپزیگ آلمان و دو پارک حیات وحش در انگلیس و تهیه فیلمی ۱۲۰ ساعته دریافتند که گوریل های ماده هنگام بازی با نوزادان، ژست و حرکات خود را بسیار بیشتر تکرار کرده و حتی علائمشان را برای لمس و نوازش بیشتر آنها تغییر می دادند.

این روش می تواند به کودکان کمک کند تنوع حرکت های شان را گسترده تر کنند و همچنین نشان دهنده آگاهی خاص ماده بزرگسال از مهارت های ارتباط کودک نابالغ است.

محققان این ارتباط را «زبان بسیار ساده غیرکلامی» می نامند. تغییر رفتار گوریل ها در قبال خردسالان نشاندهنده آن است که گوریل های ماده(و بزرگتر) از این واقعیت که نوزادان، ارتباط های لمسی را به ارتباط های صوتی ترجیح می دهند، آگاه هستند و به همین علت حرکات و رفتارهایشان را بر اساس این واقعیت طراحی می کنند.

منبع: دانستنی ها