افکارنیوز: هنگامی که نوبت آراستن خانه ميرسد، اتاق خواب همیشه ساده ترين فضاست. شاید به این دلیل که نخستین اتاقی است که اجازه داريد در کمال آزادی طرح خود را در آنجا اجرا کنيد.

اتاق خواب باید مکان محبوب شما برای استراحت باشد؛ مکانی که با عناصر مورد علاقه شما مانند یادگاری‌های دوست‌داشتنی که به شما آرامش می‌دهد و شما را از دنیای خارج دور می‌کند، دکور شده باشد. در زیر، چند پیشنهاد آمده است که به شما کمک می‌کند تا اتاق خوابی آرام و بدون استرس داشته باشید.

تختخواب و رختخواب

تشکی را انتخاب کنید که بهترین احساس را به شما می‌دهد و همزمان به اندازه کافی از بدن شما حمایت می‌کند. اگر در وضعیتی نیستید که بتوانید تشک خود را عوض کنید، سعی کنید آن را با اضافه کردن پر یا اسفنج بهبود بخشید. برای افزایش خاصیت محافظت تشک می‌توانید پایه‌های تختخواب خود را بهبود بخشید. مجموعه‌ای از بالش‌ها را با سلیقه خود روی تختخواب قرار دهید. از بافت‌های نرم و سخت برای ایجاد لایه در دکوراسیون تختخواب و برای شست‌وشوی آسان‌تر بالش‌ها از روکش‌های محافظ استفاده کنید.

با استفاده از دو دست ملحفه صددرصد کتان، همه چیز را ساده و تمیز حفظ کنید. پس از شست‌وشو جنس آنها لطیف‌تر می‌شود. ملحفه‌ها باید صددرصد کتان باشند و درجه نخ آنها بیش از ۲۰۰ باشد. قبل از خرید با پشت دست خود، آنها را لمس کنید(آیا واقعا نرم و لطیف هستند؟) و همیشه آنها را پیش از استفاده بشویید. برای آنکه ملحفه‌های شما احساسی مانند ملحفه‌های هتل القا کنند، به آنها نشاسته بزنید و سپس، اتو بکشید.

لحاف‌های ضخیم پر شده از پر را حذف و به جای آن از روتختی‌های سبک صد‌درصد کتان استفاد کنید، چون می‌توانید آن را برای تغییر ظاهر اتاق تغییر دهید. در ضمن، می‌توانید آن را به‌آسانی در ماشین لباسشویی بشویید.

همه چیز روی تختخواب شما باید نرم و راحت باشد. از بالش‌های سنگ‌دوزی شده، روتختی‌های خشن که بدن را خراش می‌دهد یا چارچوب‌های فلزی تخت‌خواب که ممکن است هنگام راه رفتن به لباس شما گیر کنند، استفاده نکنید. هر چه بدنه تختخواب محکم‌تر باشد، بهتر است.

و در پایان، بزرگ‌ترین تختخواب را نخرید بلکه نمونه‌ای را انتخاب کنید که با اتاق شما متناسب است. اگر دراتاق‌خواب، ‌ تختخوابی بزرگ قرار ندهید، معمولا ظاهری زیباتر خواهد داشت.

رنگ

هر رنگی را که دوست دارید، انتخاب کنید و فقط به رنگ سفید فکر نکنید. رنگ‌های مورد علاقه خود را روی عناصری چون کوسن‌ها و گیاهان در اتاق حفظ کنید. همه این رنگ‌ها انرژی‌بخش هستند. رنگ‌های تیره‌تر و آرام‌تر برای افرادی که هنگام خوابیدن مشکل دارند، بهتر است.

پرده‌ها

پرده‌هایی که تا زمین می‌رسند، به آسانی باز و بسته می‌شوند و نور را کنترل می‌کنند، بهترین انتخاب برای اتاق‌خواب هستند. نوع پرده را بر اساس حفظ حریم شخصی و میزان نور مورد نیاز خود تعیین کنید.

نورپردازی

از نورهای سقفی بپرهیزید، زیرا مناسب نیستند. به‌جای آن، چند لامپ کوچک‌تر و کم‌نورتر را در نقاط مختلف اتاق امتحان کنید. آباژورهای مطالعه عناصری حتمی هستند که نوری مطلوب نیز به حساب می‌آیند. از به‌کار بردن لامپ‌های فلورسنت(با رنگ سبز یا آبی) در اتاق خودداری و نورهایی با رنگ گرم(زرد) استفاده کنید.

دکور

دکور خود را محدود به چند شیء گرانبها کنید تا از انباشتگی در اتاق خواب جلوگیری کنید. دو صندلی یا نیمکت، یک کمد، گیاهی بزرگ و چند اثر هنری برای اتاق کافی هستند.

سازماندهی

سازماندهی، کلید اتاق‌خواب ضد استرس است. اگر مطمئن شوید که هر شیء مکانی دارد و تا حد ممکن، آن را در مکان خود حفظ کنید، انباشتگی در اتاق شما وجود نخواهد داشت.

لباس‌ها را در کمد آویزان کنید یا تا کرده، در کشو‌ها قرار دهید. اگر لازم است مکانی برای نگهداری لباس‌ها در زیر تختخواب فراهم کنید و اشیایی مانند جواهرات، کیف و کفش را دسته‌ بندی کرده و در آن نگهداری کنید، قلاب‌هایی زیبا بخرید و از آنها به‌عنوان عنصری دکوراتیو استفاده کنید. میزهای کنار تختخواب با کشو‌ها بهترین مکان برای پنهان کردن کتاب‌ها، آیپاد، ماسک خواب و وسایل شخصی هستند. P۴

اگر احساس می‌کنید که وسایل شما از همه جا بیرون می‌ریزد، از آنها کم کنید. وقتی روز خود را به جمع و جور کردن وسایل نمی‌گذرانید، احساسی بهتر خواهید داشت. قانون کلیدی آن است که اگر لباسی را بیشتر از ۶ ماه نپوشیده‌اید، آن را ببخشید. وسایل فصلی را نیز در صورت امکان به فضایی دیگر منتقل کنید.

تمیزکردن

مرتب کردن تخت‌خواب، تاکردن لباس‌ها، جارو کردن کف اتاق و گرفتن گرد و خاک باعثمی‌شود که اتاق شما از تمیزی برق بزند. به طور کلی، هر دو هفته یکبار، ملحفه‌ها را شسته، لباس‌ها را چند بار در هفته برای شست‌وشو کنار بگذارید. این برنامه‌ای راحت است، اما شما بر اساس سبک زندگی خود می‌توانید برنامه‌ای خاص خود بچینید.

منبع: مجله منزل