به گزارش افکارنیوز به نقل از فارس، محقق امبارینا فایز از مدرسه پزشکی رابرت وود جانسون در شهر نیوجرسی گفت: ما دریافتیم که آلایندهای مختلف به جنین در ماههای بارداری زیان وارد میکند.

وی افزود: به عنوان مثال، قرار گرفتن در معرض میانگین بالای دی اکسید نیتروژن به طور خاص در سه ماهه اول بارداری زیانبار است.

محققان در تحقیقات خود اطلاعات مربوط به زاد ولدها از سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۴میلادی را مورد استفاده قرار داده و به طور مشخص مادرانی را که در فاصله ۱۰ کیلومتری از مراکز نظارت و سنجش آلودگی هوا در نیوجرسی زندگی می‌کردند، زیر نظر گرفتند.

محققان همچنین اطلاعات این مراکز نظارت و سنجش آلودگی هوا را جمع آوری کرده و میزان آلاینده را در جریان بارداری زنان مقایسه کردند و در این راه عوامل شناخته شده تاثیرگذار بر خطر مرگ جنین از جمله سن مادر، سیگار کشیدن و مراقبت بهداشتی را مدنظر قرار دادند.

این تحقیقات نشان داد: مرگ جنین در زنانی که در معرض آلاینده‌ها در دوره های معینی از بارداری بودند، افزایش می‌یابد.

تازه‌ترین تحقیقات پزشکی همچنین هشدار می‌دهند که آلودگی هوا خطر ابتلا به سکته‌های مغزی یا قلبی را افزایش می‌دهد و باعثآسیب رسیدن به حافظه می‌شود.

بر اساس این تحقیقات، افرادی که به مدت طولانی در معرض آلاینده‌ها هوای نظیر دی اکسید کربن، نیتروژن و گوگرد هستند، بیشتر در معرض ابتلا به سکته های مغزی یا قلبی قرار دارند.

تحقیقات همچنین نشان میدهد که آلودگی هوا به ویژه قرار گرفتن در معرض گاز اکسید نیتروژن نقش مهمی در افزایش ابتلا به بیماری دیابت نوع دوم و فشار خون ایفا میکند.