به گزارش افکارنیوز به نقل از ايسنا، حجتالاسلاموالمسلمین محمد رضایی همچنین اظهار كرد: فطریه عبارت است از سه كیلو طعام غالب هر مسلمان اعم از جو، گندم و برنج و اقلامی كه به عنوان طعام محسوب میشوند. بر اساس محاسبات صورت گرفته میزان زكات فطره برای یك نفر با محاسبهی سه كیلو گندم، ۲۵۰۰ تومان است و پرداخت این مبلغ به عنوان فطریه كفایت میكند. اما هموطنان میتوانند با توجه به برنجی كه مصرف میكنند، سه كیلو از آن یا معادل قیمت آن را به عنوان فطریه بپردازند. اما در هر صورت پرداخت حداقل ۲۵۰۰ تومان برای هر نفر كفایت میكند.

مدیر دفتر استفتائات حضرت آیت‌الله‌ خامنه‌ای درباره‌ی زمان پرداخت فطریه گفت: موعد پرداخت زکات فطره از غروب روز آخر ماه مبارک رمضان تا ظهر روز عید است و برای کسانی که در نماز عید فطر شرکت می‌کنند، ‌ بهتر است قبل از نماز عید این مبلغ را پرداخت و یا از مجموع اموالشان جدا کنند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین رضایی درباره‌ی موارد تعلق زکات فطره خاطرنشان کرد: افرادی که خودشان فقیری را می‌شناسند و از نیازمندی او اطمینان دارند می‌توانند مبلغ فطریه را به او بپردازند. البته این افراد باید فقط طعام یا پول معادل آن را به فقیر بپردازند و چیزی غیر از طعام و پول مثل لباس و وسایل منزل پذیرفته نیست. همچنین کسانی که از سادات نیستند نمی‌توانند زکات‌شان را به سادات فقیر بپردازند. بنابراین شخصی که سید نیست، ولو همسر او سید باشد، نمی‌تواند زکاتش را به سید فقیر بدهد؛ چرا که ملاک فرد پرداخت کننده است. همچنین فرد دریافت کننده اگر آقایی سید و فقیر باشد، او نمی‌تواند زکات فطره‌ی افراد غیر سید را دریافت کند.

به گزارش ايسنا به نقل از پايگاه اطلاعرسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيتالله خامنهاي، رضايي همچنين از موافقت رهبر معظم انقلاب با اختصاص یكسوم سهم امام از وجوهات شرعیه برای كمك به عزیزان زلزلهزدهی آذربایجان خبر داد. بنابراین مؤمنانی كه خمس بدهكارند میتوانند در مجموع یك ششم آن را برای كمك به هموطنان زلزلهزده هزینه نمایند.