به گزارش افکارنیوز به نقل از مهر، سرپرست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان اصفهان در خصوص خبری مبنی بر اینکه مردم اکنون شاهد یک گودبرداری با لودر در محوطه چهلستون هستند اظهار داشت: این گودبرداری با تراکتور انجام میشود و با ساختمان اصلی چهلستون فاصله دارد.

وی ادامه داد: سمت خیابان سپه در داخل محوطه چهلستون و به سمت نرده های بیرونی بنا یک انبار متروکه وجود دارد که قسمت مجاور این انبار را گودبرداری کرده و در واقع این موضوع زیانی به اصل بنای تاریخی وارد نمی‌کند.

مصلحی هدف از انجام این گودبرداری را ساخت سرویس بهداشتی برای این بنای بی‌نظیر خواند و ادامه داد: قسمت گودبرداری شده تبدیل به انبار خواهد شد و در ادامه طرح در نظر داریم تا یک قسمت الحاقی نیز به انبار قدیمی اضافه نماییم و این محل تبدیل به یک سرویس بهداشتی شود.

وی قسمت الحاقی به انبار متروکه را در واقع قسمت فوقانی بخش گودبرداری شده دانست.

مصلحی با اشاره به اینکه هر روزه و در ایام مختلف سال گردشگران بسیاری به این بنای زیبای تاریخی سفر می‌کنند ادامه داد: در حال حاضر چهلستون دارای ۶ چشمه سرویس بهداشتی است که این تعداد سرویس بهداشتی جوابگوی مسافران و گردشگران نیست و در تلاش هستیم این تعداد را به ۲۰ چشمه برسانیم.

سرپرست سازمان میراثفرهنگی و گردشگری استان اصفهان در ادامه یادآور شد: این تخریب به گونه‌ای انجام شده که خللی به سردر ورودی چهلستون وارد نشود.

مصلحی در ادامه سخنان خود در خصوص فاصله مکان تخریب شده با اصل بنا نیز گفت: فاصله ای نزدیک به ۲۰۰ الی ۲۵۰ متری با اصل چهلستون دارد.

وی دلیل انجام گود برداری و اینکه چرا یک ساختمان دوطبقه ساخته نشده را این دانست که باید حریم بنا حفظ می‌شد به همین سبب بنا بر اجرای چنین امری شد.

سرپرست سازمان میراث فرهنگی استان اصفهان فضای گودبرداری شده مجاور انبار متروکه را نزدیک سه متر در چهار متر عنوان کرد.