به گزارش افکارنیوز 'محمدرضا شانه ساز' روز پنج شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: برخلاف شعارهایی كه عده ای از مدعیان حقوق بشر علیه ایران مبنی بر تاثیر تحریم ها بر واردات دارو و تجهیزات پزشكی سر می دادند و در این زمینه از انجام هر گونه اقدامی برای ایجاد مانع برای واردات دارویی كوتاهی نكردند، اما ایران در این زمینه با مشكلی روبرو نشده است.

وی افزود: مدعیان حقوق بشر در راستای تبلیغات منفی علیه ایران هیچ تفاوتی بین دارو و سایر کالاها در مبادلات پولی و ارزی قائل نشدند. شانه ساز اضافه کرد: هر چند با وجود این اقدامات برخی شرکت های دارویی تا مقطعی با مشکل مواجه شدند اما این امر سبب شد تا تولید دارو در داخل کشور توسعه یافته و از این تهدیدها به عنوان فرصت استفاده کرده و صنعت داروسازی ما قوی تر شود.

معاون داروی سازمان غذا و دارو گفت: دراین شرایط محققان و داروسازان کشور انگیزه بیشتری یافتند تا داروهایی که صرفا وارداتی بود را با سرعت در داخل کشور تولید کرده و به مردم معرفی کنند. شانه ساز اضافه کرد: توانایی صنعت داروسازی ایران بسیار زیاد است و بازار دارویی کشور نیز از کشورهای منطقه خلیج فارس بزرگ تر است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا در شرایط فعلی بیماران خاص نیازمند به تهیه داروهای وارداتی دچار مشکل نشده اند، گفت: تلاش ما این است که دچار مشکل نشوند، از سوی دیگر بازار دارویی ما متنوع است و توانمندی داروسازی فوق العاده ای داریم. براساس اعلام وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی، در زمان حاضر ۹۷ درصد داروهای مورد نیاز کشور در داخل تولید می شود.بیشتر: .::سلامت نیوز :سرویس خبری: داروها:ایران از لحاظ داروسازی در منطقه اول است::.