به گزارش افکار به نقل از مهر، طبق آخرین آمار ارائه شده از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تا پایان آبان ماه امسال شرکتهای بخش خصوصی دارای پروانه خدمات انتقال داده‌ها حدود یک میلیون و ۲۵۰ هزار و ۸۱۸ پورت پرسرعت اینترنت در کل کشور نصب کرده اند که از این تعداد ۶۹۰ هزار و ۳۰۰ پورت توسط کاربران در حال بهره‌برداری است.

براین اساس تعداد پورت‌های منصوبه در استان تهران از سوی شرکتهای PAP تا آخر آبان امسال حدود ۴۴۸ هزار و ۹۹۴ پورت بوده که از این تعداد تنها حدود ۲۶۰ هزار و ۸۵۰ پورت دایر شده است. این در حالی است که شرکت مخابرات استان تهران نیز به صورت جداگانه به واگذاری اینترنت پرسرعت اقدام می کند که طبق آخرین اخبار حدود ۶۰ هزار مشترک دارد.

با این حال آمار نشان می‌دهد که تعداد پورت‌های منصوبه توسط شرکت‌های بخش خصوصی در شهر تهران نیز حدود ۳۵۱ هزار و ۷۸۲ پورت است که از این تعداد ۲۲۱ هزار و ۹۷۹ پورت مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

در صورت مقایسه این آمار با مهرماه سال جاری مشخص می شود که شرکت های PAP در مجموع ۳۸ هزار و ۷۴۹ پورت جدید ADSL در ۴۲۶ شهر کشور نصب کرده‌اند که از این تعداد تنها ۱۹ هزار و ۷۲۰ پورت به بهره‌برداری رسیده و تحویل کاربر شده که مدیران گروه شرکت‌های ندا دلیل این امر را عدم تامین پهنای باند مورد نیاز شرکت‌ها برای انجام عملیات توسعه‌ای عنوان می کنند.

هشدار افت کیفیت ارائه خدمات اینترنت ADSL

بیش از ۶ سال است که شرکتهای خصوصی با توجه به اهداف کلان توسعه اقتصادی کشور در برنامه چهارم، سرمایه گذاری گسترده ای در زمینه اینترنت پرسرعت انجام داده اند اما به دلیل فقدان برنامه ریزی عملیاتی و اجرایی موفق به اجرای کامل این برنامه و پاسخ به نیاز کشور در این بخش نشده اند.

شرکتهای دارای پروانه خدمات انتقال داده ها(PAP) موظف بودند که تا پایان برنامه چهارم توسعه بیش از یک میلیون و ۲۵۰ هزار پورت پرسرعت در کشور دایر کنند که اگرچه هم اکنون به این مهم دست یافته اند اما طبق آخرین آمار ارائه شده نزدیک به ۶۰ درصد از تعداد این خطوط به بهره برداری رسیده است.

در عقب ماندگی عرضه اینترنت پرسرعت در کشور همواره بخش خصوصی مورد اتهام بوده اما کارشناسان معتقدند که همکاری نکردن سطوح اجرایی مانند شرکتهای مخابرات استانی، گرانی سرویس و عدم دسترسی آسان مردم به خدمات ADSL این عقب ماندگی را دامن زده است.

براین اساس طی ماههای گذشته نیز تاثیر عدم تامین پهنای باند مورد نیاز شرکت‌های ندا در آمار منصوبه ماهانه این پورت‌ها به وضوح قابل مشاهده و قابل استنتاج است.

به گفته شرکت‌های ندا، به دلیل این که پهنای باند مورد نیاز این شرکت‌ها تامین نشده، اضافه شدن کاربر جدید با شرایط کنونی به معنی افت کیفیت ارائه خدمات اینترنت ADSL به کاربران فعلی است به همین دلیل این شرکت‌ها برای راضی نگهداشتن و از دست ندادن مشتری‌های فعلی، واگذاری پورت‌های جدید را محدود کرده‌اند.

PAP ها امیدوارند با تعامل و همکاری پررنگ تر از سوی شرکت ارتباطات زیرساخت و شرکت مخابرات ایران بتوانند نیاز و تقاضای روز افزون اینترنت پر سرعت در تمام نقاط کشور و شهر تهران را تامین کند.

تلاش برای نفوذ اینترنت پرسرعت در سبد خانوار ایرانی

طبق شاخص های مدنظر اتحادیه جهانی مخابرات، ضریب نفوذ اینترنت کشورها از این پس برمبنای میزان دسترسی اینترنت باند پهن کاربران سنجیده می شود و با توجه به آمار ارائه شده از سوی شرکت مخابرات ایران و شرکتهای خصوصی PAP، ضریب نفوذ اینترنت در کشور براساس این شاخص جهانی کمتر از ۱۰ درصد است.

با این حال برنامه پنجم توسعه در بخش ارتباطات، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را مکلف کرده که تا پایان سال ۹۵ اینترنت پرسرعت را برای ۵۰ درصد خانوارهای ایرانی فراهم کند که طبق این اهداف کمی باید گسترش پورتهای پرسرعت اینترنت با سرعت ۵۱۲ کیلوبیت در ثانیه در دستور کار این وزارتخانه قرار گیرد.

به گزارش مهر، سرعت و تداوم کیفیت در اینترنت یکی از ملاکهای مهمی است که در صورت برطرف شدن چالشهای آن می تواند مشکلات متعدد فرهنگی توسعه فناوری اطلاعات در کشور را که سبب شده تنها تعداد معدودی از جمعیت ۷۵ میلیون نفری کشور از امکانات اینترنت واقعی بهره ببرند حل کند.

به اعتقاد تحلیلگران ورود بخش خصوصی در حوزه اینترنت می تواند هم در سرعت و هم در کیفیت ارائه این سرویس بسیار تاثیرگذار عمل کند. براین اساس کشور ایران به دلیل ترکیب جمعیتی جوان بی شک بزرگترین بازار فناوری اطلاعات در منطقه را دارد که در این بازار بخش دولتی باید در تدوین مقررات، سیاستگذاری، نظارت و همچنین ایجاد، توسعه و نگهداری زیرساخت های اصلی، برنامه های توسعه ای را به موقع اجرا کند.