مراحل طراحی کارت ملی هوشمند، پس از دو سال مطالعه و کار تحقیقاتی، به پایان رسید و نخستین کارت های ملی صادر شد.

به گزارش واحد مرکزی خبر، کارت های ملی هوشمند، با بکارگیری جدیدترین فناوری های روز جهان و آخرین تکنیک های امنیتی طراحی و صادر شده است.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور در این باره به خبرنگار ما گفت: با سیستم بکار گرفته شده در کارت ملی هوشمند، امکان مخدوش شدن و جعل آن وجود ندارد.

ناظمی اردکانی افزود: این کارت قادر است بیش از ۵۰ خدمات مختلف را به دارنده کارت ارائه دهد.

وی با بیان اینکه تا پایان برنامه پنجم توسعه کشور، همه هموطنان کارت ملی هوشمند دریافت می کنند، گفت: امضای الکترونیکی یکی از مزیت های مهم این کارت است.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور افزود: در کارت ملی هوشمند علاوه بر درج اطلاعات سببی و نسبی، اثر انگشت افراد نیز وجود دارد.

ناظمی اردکانی گفت: کارت ملی هوشمند دارای تراشه ویژه و حافظه است که یک سری اطلاعات به صورت آف لاین در آن قرار می گیرد که با بکارگیری در دستگاه پُز قابل خواندن است.

وی افزود: کارت ملی هوشمند علاوه بر ارائه اطلاعات شناسایی افراد همراه با تصویر آنان، امکان اتصال به پایگاه های داده های اطلاعات هر دستگاه را نیز داراست.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور گفت: کارت شناسایی، کارت اعتباری، کارت پرداخت اقساط تسهیلات بانکی، کارت اعتباری بلیت مترو و اتوبوس، کارت اطلاعات پزشکی، کارت منزلت و کارت سوخت، بخشی از مزایای کارت ملی هوشمند است.

وی با بیان اینکه زیرساخت قابلیت های کارت ملی هوشمند به مرور در دستگاه ها و سازمان های مختلف ایجاد خواهد شد، افزود: پیش پایلوت این کارت ها، برای ده هزار نفر در استان قم اجرا شد.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور گفت: پایلوت کارت ملی هوشمند نیز برای یک میلیون نفر در استان قم از دهه فجر اجرا می شود و سپس صدور این کارت برای همه هموطنان آغاز خواهد شد.

ناظمی اردکانی به کارت های ملی فعلی اشاره کرد و افزود: اعتبار بیش از ۵۵ میلیون کارت ملی فعلی که در اختیار هموطنان است، رو به پایان است.