مدير كل سلامت محيط و كار وزارت بهداشت گفت: آبياري سبزيهاي جنوب تهران را با فاضلاب انساني تكذيب نميكنيم اما اين نوع آبياري باعث رشد سريعتر و غنيتر شدن سبزي و محصولات كشاورزي از نظر املاح و ويتامينها شده است.

به گزارش فارس؛ کاظم ندافی در پاسخ به این پرسش که آیا سبزی‌ها و محصولات کشاورزی جنوب تهران به علت آبیاری با فاضلاب آلودگی میکروبی دارند یا نه افزود: با توجه به استفاده از کودهای حیوانی در سبزیکاری‌ها به طور کلی آلودگی میکروبی سبزی های جنوب تهران را پذیرفته‌ایم و به همین علت هم وزارت بهداشت دستورالعمل شست و شوی بهداشتی سبزی و میوه‌ها به خصوص سبزی‌هایی مانند کاهو که خام خورده می‌شوند را تدوین و بارها از طریق رسانه‌ها به مردم آموزش داده است.

وی ادامه داد: پیش فرض اولیه ما این است که همه سبزی‌های جنوب تهران آلودگی میکروبی دارند و در هر شرایط توصیه اکید ما رعایت دستور العمل شست‌و‌شوی بهداشتی سبزی‌ها به خصوص سبزی‌هایی که خام خورده می‌شوند است و با توجه به اینکه آ‌بیاری سبزیکاریها با فاضلاب انسانی را هم در برخی جاها داریم رعایت این دستورالعمل اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

*آلودگی سبزی و میوه‌ها به فلزات سنگین هنوز تأیید نشده است

ندافی گفت: استفاده از کودهای حیوانی از گذشته متداول بوده و هنوز هم هست البته گاهی از کودهای انسانی هم استفاده می‌شود، در مورد کودهای شیمیایی و آلودگی سبزی‌ها و میوه‌ها به مواد شیمیایی از جمله فلزات سنگین تحقیقات ما نشان می‌دهد این نوع آلودگی در تمام انواع سبزی و میوه‌ها نیست و آلودگی همه این محصولات به فلزات سنگین هنوز به تأیید منابع موثق نرسیده است.

* آبیاری با فاضلاب انسانی سبزی و میوه‌ها را از نظر املاح و ویتامین غنی می‌کند

مدیر کل سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است به علت فقر خاک، سبزی و میوه‌های برخی مناطق از جمله جنوب تهران از نظر املاح و ویتامین‌ها فقیر باشند، توضیح داد: این موضوع که این محصولات ممکن است ارزش غذایی نداشته باشند هم مورد تأیید وزارت بهداشت نیست زیرا به علت آبیاری زمین‌های کشاورزی به خصوص در جنوب تهران با فاضلاب انسانی محصولات آنها مواد مغذی بیش از حد لازم دارند و تجربه نشان داده که آبیاری با فاضلاب انسانی باعثرشد ۲۰ تا ۳۰ درصد بیشتر از حد معمول محصولات کشاورزی از جمله گندم می‌شود.

وی ادامه داد: ‌ بر این اساس فقر املاح و ویتامین‌ها در محصولات کشاورزی و سبزی‌های جنوب تهران مورد تأیید وزارت بهداشت نیست و این محصولات تمام املاح، ویتامین‌ها و خواص لازم را دارند و فقط برای از بین بردن آلودگی‌های میکروبی آنها باید به صورت بهداشتی شست و شو شوند.

ندافی در پاسخ به این پرسش که پس وزارت بهداشت آبیاری زمین‌های کشاورزی به فاضلاب انسانی را پذیرفته است گفت: استفاده از فاضلاب انسانی اگر از طریق عبور از تصفیه خانه باشد و پساب آن استاندارد ملی را داشته باشد مشکلی ندارد اما اگر غیر از این باشد اگر با آن برخورد کنیم، جمع آوری می‌شود.

وي ادامه داد: توصيه ما اين است كه آبياري با فاضلاب انساني براي سبزيكاري هايي كه سبزيهاي آنها خام خورده ميشود، استفاده نشود اما ممكن است در جاهايي تخلف هم داشته باشيم . نوعاً در جاهايي كه از فاضلاب انساني استفاده ميشود تصفيه خانه و استاندارد ملي را دارد اما اينكه در جاهايي به صورت غير مجاز از فاضلاب انساني غير تصفيه استفاده ميكنند را هم تكذيب نميكنيم. اما اگر باشد هم ميزان آن گسترده نيست.