براساس اطلاعات پايگاه اطلاع رساني سازمان دامپزشكي كشور "مشمشه" يكي از بيماري هاي باكتريايي مسري خطرناك است كه بين انسان و دام مشترك بوده و اغلب سبب ابتلا به تك سمي ها ميشود و بسيار خطرناك است.

بنابراین احتمال خطر بیماری مشترک دام و انسان در پارک ارم قوت گرفته و سلامت بازدید کنندگان و کارکنان این باغ وحش نیز در تهدید و خطر است.

به رغم هشدارهای داده شده از سوی سازمان دامپزشکی، اما هنوز درب های باغ وحش به روی بازدیدکنندگان باز است و این امر موجب نگرانی بسیاری از شهروندان شده است.

*احتمال تعطیلی باغ وحش ارم در روزهای آینده وجود دارد
هوشنگ ضیایی، کارشناس حیات وحش سازمان در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران با بیان اینکه این بیماری عامل میکروبی داشته و مشترک بین انسان و دام است، گفت: در صورت تائید رسمی این بیماری، باغ وحش ارم به صورت موقت در روزهای آینده تعطیل خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه اقدامات اولیه برای جلوگیری از شیوع بیماری در باغ وحش ارم در حال انجام است، تصریح کرد: این بیماری از طریق گوشت الاغ که به گربه سانان داده شده است به آنها منتقل شده است.

*سلامت ببر ماده در دست بررسی است
دکتر صدوق، معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه سلامت و مبتلا بودن ببر ماده به این بیماری در دست بررسی است، گفت: از دامپزشکان خارج از سازمان برای تشخیص و پیگری این بیماری استفاده شده است.

وی نیز بر مشترک بودن این بیماری بین انسان و حیوان تاکید کرد و گفت: کلیه اقدامات پیشگیرانه در باغ وحش صورت خواهد گرفت.

شنیده ها حاکی است؛ طی چند روز گذشته ۲ قلاده شیر نیز بر اثر این بیماری تنفسی تلف شدند و وضعیت سایر شیرهای باغ وحش نیز وخیم است. /