به گزارش مهر، با استفاده از سیستمهای کنترل از راه دور به وسیله سرویسهای شبکه GSM به ویژه سرویس GPRS و SMS می توان از مراکز کنترل ثابت و یا متحرک، وضعیتهای گوناگون سیستمهایی را که در مناطق دور دست و یا توزیع شده قرار دارند مشاهده و در صورت نیاز کنترل و تنظیم کرد.

به این سیستمها که ارتباط بین دو ماشین را برقرار می کنند اصطلاحا سیستمهای M۲M یا MACHIN TO MACHIN گفته می شود که کاربردهایی همچون کنترل از راه دور، نظارت و مراقبت و قرائت از راه دور دارند.

این سیستمها در گذشته به دلیل فاصله بین سیستم کنترل شونده و کنترل کننده، متحرک بودن و یا ثابت بودن آنها و همچنین حجم اطلاعات مورد نیاز برای تبادل، بسیار پیچیده و هزینه بر و در بسیاری از مواقع نیز غیرعملی و یا غیراقتصادی بود اما با ظهور و گسترش فناوری ارتباطات سیار و سرویسهای گوناگون آن ساخت سیستمهای M۲M بسیار ارزانتر و فراگیرتر شده است.

معاون شرکت ارتباطات سیار از تمایل وزارت نیرو برای استفاده از سرویس GPRS شبکه موبایل برای قرائت کنتورهای برق خبر داد و گفت: وزارت نیرو علاقمند است برای خواندن کنتورهای برق از طریق شبکه GSM و سرویس GPRS اقدام کند.

محمد مهدی عطوفی در گفتگو با خبرنگار مهر با تاکید بر اینکه با استفاده از این سیستم از راه دور دیگر نیازی به نیروی انسانی برای کنترل و قرائت کنتور نیست اظهار داشت: در این طرح با استفاده از یک سامانه مرکزی شبکه GSM، امکان جمع آوری تمام اطلاعات کنتورها و صدور صورتحساب به راحتی وجود دارد.

وی کنتورخوانی از طریق سیستم GSM را از جمله خدمات M۲M همراه اول عنوان کرد و ادامه داد: سیمکارتهایی که برای خدمات M۲M استفاده می شوند به دلیل اینکه نوع کاربری متفاوت عمل کرده و به همین دلیل از تعرفه های متفاوتی نیز برخوردارند.

عطوفی با اشاره به خدمات M۲M همراه اول به مهر گفت: خدمات سیمکارت امین ویژه نصب بر روی خودروها نیز به دلیل استفاده از سامانه کنترل کننده از جمله این خدمات محسوب می شود که به زودی به بازار عرضه خواهد شد.

کاربران سیستمهای M۲M کنترل از راه دور را عموما کارخانجات و شرکتهای صنعتی، مراکز تجاری، بانکها، وزارت نیرو و وزارت نفت تشکیل می دهند.

برای مثال به وسیله سیستمهای کنترل از راه دور و هشدار دهنده می توان تعرض و ورود غیرمجاز به مراکز تجاری، بانکها، مراکز امنیتی و منازل شخصی را تشخیص و بلافاصله مراکز پلیس و مراکز مسئول را مطلع کرد.

جمع آوری اطلاعات از راه دور نیز از دیگر کاربردهای این سیستمها است که با استفاده از آن می توان اطلاعات پایانه ها، خطوط انتقال، چاههای آب، پستهای توزیع گاز و برق و کنتورها را از راه دور و به وسیله سرویسهای شبکه موبایل قرائت کرد.

در همین حال و با استفاده از نوع خاصی از این محصولات که در آن سیستمهای GPS نصب شده می توان سرعت و موقعیت وسایل نقلیه را به مراکز مسئول و یا تلفن های همراه مالکان خودرو ارسال کرد.