یكی از بینندگان آینده با ارسال نامه ای همراه با مدارك و مستندات مربوطه نوشته است:

از چند ماه قبل که خوشحال از فرزنددار شدن به دلیل بارداری همسرم، به یکی از پزشکان متخصص زنان وزایمان مراجعه کردم، شاهد اتفاقات عجیبی بودم که شاید در هیچ جای دنیا اتفاق نمی افتد و متاسفانه هیچ یک از دستگاههای مسوول اعم از وزارت بهداشت و مجلس و نظام پزشکی هم به آن توجه کافی ندارند و بعضا با بی تفاوتی به سوء استفاده گروهی از پزشکان گردن کلفت با درآمدهای نجومی فقط مشغول شعار دادن هستند.

چندین سال است که در کشورهای پیشرفته بنابر دلایل محکم علمی، زایمان طبیعی برای همه خانمها اجباری شده است و انجام عمل جراحی برای زایمان زودرس فقط در موارد استثنایی که جان مادر یا نوزاد ممکن است، به خطر بیفتد، مجاز می باشد. اما در کشور ما به دلیل آن که پزشکان از انجام عمل سزارین درآمد بیشتر و زحمت کمتری نسبت به زایمان طبیعی دارند، متاسفانه بیماران خود را بدون دلیل تشویق به این عمل می کنند.


موضوع ما هم در همین چارچوب اتفاق افتاد: وقتی به مطب خانم دکتر… برای انجام معاینات و ویزیت زمان بارداری مراجعه می کردیمٰ، ایشان بر انجام عمل سزارین تاکید کرده و بیمارستانهای… و … و… را به عنوان محلی مناسب برای زایمان و تنها بیمارستانهایی که ایشان برای عمل تشریف می برند معرفی نموده و در برابر نظر همسرم که ترجیح خود درباره زایمان طبیعی را مطرح کرده بود، این تذکر را داده بودند که " اول بگذار ببینیم بچه ات واست می مونه یا نه … " که این موضوع موجب دلهره بیش از پیش ما شده بود.

طبیعی است هر زن جوانی که بخصوص باداری اول خود را تجربه می کند، وقتی توصیفات وحشتناکی از زایمان طبیعی و خطرات بیمارستان دولتی و تبلیغات آنچنانی از بیمارستان خصوصی را بشنود به هر قیمتی می خواهد در بیمارستان مورد نظر پزشکش زایمان کند.

در مرحله بعدی سرکار خانم دکتر در پاسخ به سوال همسرم درباره مبلغ " زیرمیزی " یا همان دستمزد غیررسمی عمل سکوت کردند و موضوع را به بعد از عمل موکول کردند.


از نوع سرویس دادن این بیمارستان خصوصی پرآوازه نیز فقط همین را بگویم که با وجود اینکه بر اساس نتیجه آزمایش زردی انجام شده، امکان ترخیص نوزاد من از بیمارستان پس از یک روز داخل دستگاه بودن وجود داشت، برای گرفتن پول بیشتر یک شبانه روز نوزاد را بیشتر نگاه داشتند.

اما وقتی برای گرفتن صورتحساب مراجعه کردم، نکته جالب تری دیدم و آن درج تخفیف جلوی ستون هزینه دستمزد پزشک بود که از مبلغ ۷۵۰هزار تومان دستمزد رسمی، ۶۵۰هزار تومان به عنوان تخفیف کم شده بود و این یعنی کوچک نمایی دستمزد قانونی و رسمی برای ندادن مالیات و در عوض دستور واریز شدن دستمزد غیررسمی دو میلیون تومانی به حساب شخصی خانم دکتر بود که به جای آن صادر شده بود.

نکات جالب دیگری نیز در صورتحساب وجود دارد: از جمله اینکه هزینه هر بار ویزیت نوزاد در بخش که شاید در حد دو دقیقه باشد، پنجاه هزار تومان در نظر گرفته شده است. به هرحال برای من که یک کارمند هستم، پرداخت مبلغی نزدیک ۵ میلیون تومان برای تولد نوزادم بسیار سنگین بود و آثار آن را در زندگی باید تا مدتها تحمل کنم.

اما سوال من از خانم دكتر وحید دستجردی، وزیر محترم بهداشت كه ژستهای مقتدرانه ایشان جلوی دوربینهای تلویزیونی را زیاد دیده ام، این است كه آیا واقعا شما از عملكرد بیمارستانهای خصوصی خبر ندارید؟ زورتان به افراد گردن كلفت سهامدار این بیمارستانها و دكترهای معروف شاغل در آنها كه هیچ كجای دنیا چنین درآمد مفت و پولهای هنگفتی را نمی توانند به دست بیاورند، نمی رسد یا آنكه خدای نكرده شما هم....؟