به گزارش افکار ، چند روز پیش گزارشی در اختیار ماموران پلیس آگاهی استان گیلان قرار گرفت که از فعالیت یک مرکز زیرزمینی سقط جنین در مرکز شهر رشت حکایت داشت.در این گزارش آمده بود که اعضای یک باند با کمک مالک یک فروشگاه لوازم بهداشتی، زنانی را که قصد سقط جنین دارند، شناسایی کرده و با کشاندن آنها به مرکز غیرقانونی خود، اقدام به عمل سقط جنین میکنند.

با این گزارش، رسیدگی به پرونده در دستور کار گروهی از کارآگاهان قرار گرفت و تحقیقات برای شناسایی و دستگیری اعضای باند شروع شد. از آنجا که تنها سرنخ پلیس همان گزارش مردمی بود، ماموران بر آن شدند که با نقشه‌ای حساب‌ شده، این مرکز غیرقانونی را شناسایی کنند.

در نقشه پلیس، یکی از ماموران زن در نقش یک زن باردار ظاهر شد و این در حالی بود که ۲ مامور پلیس نیز او را همراهی می‌کردند. آنها در نخستین اقدام راهی فروشگاهی شدند که گفته می‌شد صاحب آن، رابط باند سقط جنین است. وقتی صاحب فروشگاه از زبان مامور مخفی پلیس شنید که او قصد سقط جنین دارد، مقداری دارو به وی داد و خواست چند روز بعد از مصرف داروها، دوباره به مغازه وی مراجعه کند.

این اظهارات صاحب مغازه یعنی اینکه حدس پلیس درست بوده و آنها یکی از اعضای باند سقط جنین را شناسایی کرده‌اند.
ماموران که نخستین مرحله از نقشه را با موفقیت پشت سر گذاشته بودند، چند روز بعد دوباره به مغازه مورد نظر مراجعه کردند تا توسط فروشنده فروشگاه به مرکز سقط جنین معرفی شوند.

رابط باند که تصور نمی‌کرد زن جوان و ۲ مرد همراهش مامور پلیس باشند، آدرس خانه‌ای ویلایی را در مرکز شهر روی کاغذ نوشت و آن را به زن جوان داد. وی سپس از او و همراهانش خواست صبح پنجشنبه، ۹ دی‌ماه، بی‌آنکه توجه کسی را جلب کنند به این خانه بروند و بعد از گفتن کلمه رمز وارد آنجا شده و به انتظار شروع عمل بمانند.

آن روز وقتی ماموران پلیس از فروشگاه لوازم بهداشتی خارج شدند، ماجرا را به بازپرس پرونده اطلاع دادند و دستور بازداشت اعضای باند سقط جنین صادر شد. در روز قرار، تیم‌های عملیاتی پلیس به‌صورت نامحسوس خانه ویلایی را زیرنظر گرفتند تا اینکه زمان عمل فرا رسید و وقتی مامور مخفی پلیس، زنگ در را فشار داد و اسم رمز را گفت، در خانه به روی او باز شد.

زن مأمور قدم به داخل خانه گذشت و همزمان تیم‌های عملیاتی نیز با در اختیار داشتن حکم قضایی، وارد خانه ویلایی شدند و زن مامایی را که در آنجا عمل سقط جنین انجام می‌داد، دستگیر کردند. با کشف دستگاه‌های مخصوص عمل سقط جنین، مقداری دارو و نسخه‌های سفیدی که روی آنها مهر و امضای یک پزشک عمومی به چشم می‌خورد، زن ماما به اداره آگاهی انتقال یافت و تحت بازجویی قرار گرفت.

سرهنگ عبادالله کریمی، رئیس‌پلیس آگاهی استان گیلان، درخصوص این خبر گفت: زن جوان در بازجویی‌ها ادعا کرد که علاوه بر مالک فروشگاه، یک پزشک عمومی هم با وی همدست بوده است. وی ادامه داد: بررسی‌ها نشان می‌دهد پزشک عمومی نسخه‌های سفید امضایی را در اختیار زن ماما قرار داده بود تا وی بعد از انجام عمل سقط جنین، داروهای مورد نیاز بیماران را روی آنها بنویسد و در اختیارشان قرار دهد.

سرهنگ کریمی با اشاره به دستگیری ماما افزود: محیطی که اعضای این باند آنجا را به مرکز سقط جنین تبدیل کرده بودند فاقد هر گونه تجهیزات بهداشتی بود و این احتمال که بیماران این باند بعد از عمل، دچار بیماری‌های عفونی نیز شده باشند وجود دارد.

وی تصریح کرد: با دستگیری اعضای این باند، آنها در بازجویی‌ها تا‌کنون به حدود ۲۰ مورد سقط جنین اعتراف کرده‌اند و با صدور قرار قانونی برای این افراد، تحقیقات درخصوص این پرونده و شناسایی شاکیان احتمالی ادامه دارد.