به گزارشافکارنیوزبه نقل از ایسنا، ‌ سرهنگ محمدخانی با بیان اینکه پیام‌رسان‌های فوری(مسنجرها) یک ابزار پرطرفدار برای ایجاد ارتباطات سریع هستند. به برخی تهدیدها در استفاده از این پیام‌رسان‌ها اشاره کرد، گفت: به یاد سپردن این تهدیدات می‌تواند در تامین امنیت آنلاین کاربران نقش بسزایی داشته باشد.

رییس پلیس فتای استان گیلان با تاکید بر اینکه ارتباطات پیام‌رسان‌ها، رمزنگاری نمی‌شود، به کاربران اینترنتی توصیه‌کرد: از پیام‌رسان‌ها برای ارسال اطلاعات محرمانه استفاده نکنید زیرا ممکن است دیگران، قادر به شنود مکالمه متنی، صوتی یا تصویری شما باشند.

محمدخانی از کاربران خواست هنگام دریافت هرگونه فایل از سوی پیام‌رسان‌ها، احتیاط کنند و تنها فایل کسانی را بپذیرند که آنان را می‌شناسند.

وی از کاربران خواست، همیشه قبل از گشودن فایل‌ها، آن را با آنتی‌ویروس اسکن کنند و گفت: کاربران باید از رمزهای عبور قوی برای حساب کاربری پیام‌رسان خود، استفاده کنند.

رییس پلیس فتای استان گیلان به کاربران هشدار داد تا اطلاعات شخصی زیادی را در پروفایل حساب کاربری پیام‌رسان خود قرار ندهند زیرا ممکن است دیگران از این اطلاعات برای هدف قراردادن شما استفاده کنند.

محمدخانی با بیان اینکه کاربران باید مطمئن باشند که از آخرین نسخه نرم‌افزار پیام‌رسان خود استفاده می‌کنند، توصیه کرد: هیچ‌گاه از پیام‌رسان‌ها برای بحثپیرامون موضوعات محرمانه، شخصی یا کاری استفاده نکنند.

وی با بیان اینکه کاربران باید از کدهای مخرب و مهندسین اجتماعی در زمانی که از نرم‌افزارهای پیام‌رسان استفاده می‌کنند، برحذر باشند، با تاکید بر اینکه کاربران اینترنتی باید از اکانت پیام‌رسان و رمز عبور خود مراقبت کنند، به آنان توصیه‌کرد: نرم‌افزار پیام رسان خود را به روز نگهداشته و به صورت مرتب رمز عبور خود را تغییر دهند.

محمدخانی از کاربران خواست تا برنامه‌های نرم‌افزاری را از منابع غیرقابل اعتماد دریافت نکنند و همیشه آنتی‌ویروس خود را به روز نگهدارند و در صوتی که فعالیت خود را در پیام‌رسان به پایان بردند، از آن خارج شوند(لوگ آف کنند).

رييس پليس فتاي استان گيلان در خاتمه خاطرنشان كرد: رعايت نكات و توصيههاي پليسي عامل مهمي در كاهش وقوع جرايم سايبري است.