دنیای اقتصاد نوشت: این هفته در بازار خودرو کشور، مگان و پژو ۲۰۶ V۸ ارزان شدند، اما سایر خودروهای داخلی تغییر قیمت خاصی را تجربه نکردند.

همچنین آن‌طور که از بازار خبر می‌رسد‌، در سومین هفته اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها‌، رغبت مشتریان برای خرید خودرو تا حدودی نسبت به هفته ابتدایی اجرای این قانون‌، بیشتر شده و خرید و فروش روند بهتری پیدا کرده است. بنا به گفته فعالان بازار‌، تقاضا برای خودروهای پرمصرفی مانند پژو ۴۰۵ تا حدی با افت روبه رو شده‌ و این موضوع در شرایطی است که نه تنها کاهش قیمت خاصی در آنها به چشم نمی‌آید‌، بلکه حتی ۴۰۵ و پارس‌، به دلیل مجهز شدن به‌ترمز ضدقفل(ABS)، حدود ۶۰۰ هزار تومان نیز گران شده اند.

ارزانی مگان وپژو V۸

عرضه مناسب مگان اتومات‌، باز هم قیمت بازار این خودرو را کاهش داد. به گفته نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت‌، مگان با توجه به کاهش قیمت ۵۰۰ هزار تومانی در هفته جاری‌، هم اکنون ۳۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. این محصول فرانسوی‌، البته پیش‌تر نیز ۷۰۰ هزار تومان ارزان شده بود‌، حال آنکه مدل دنده معمولی آن فعلا در قیمت ۲۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان خود ثابت مانده است.

از مگان که بگذریم‌، پژو ۲۰۶ مدل V۸ دیگر خودرویی است که این هفته در بازار خودرو ارزان شد و کاهش قیمتی ۳۰۰ هزار تومانی را به خود دید. این محصول که می‌توان آن را محبوب‌ترین مدل ۲۰۶ صندوق‌دار دانست‌، هم اکنون ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. تنها تفاوت این محصول با ۲۰۶ صندوقدار V۹‌، اتومات نبودن دنده آن است و از همین رو V۹ قیمتی برابر با ۱۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دارد. این خودرو معمولا نوسان قیمتی خاصی را به خود نمی‌بیند.

ماکسیما ارزان نشد

اگرچه طی یکی دو هفته گذشته اخباری مبنی بر کاهش قیمت ماکسیما منتشر شد‌، اما به گفته فعالان بازار‌، این خودرو همچنان با قیمت پیشین خود به فروش می‌رسد.

به گفته آنها‌، ماکسیمای اتومات هم اکنون ۳۹ میلیون و ۹۲۵ هزار تومان قیمت دارد و مدل دنده‌ای آن نیز ۳۵ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. ماکسیما پرمصرف‌ترین و از جمله باکیفیت‌ترین خودروهای سواری کشور به شمار می‌رود، که با تیراژی اندک در پارس خودرو به مونتاژ می‌رسد.

گرانی ای بی اسی پارس

پس از آنکه قیمت کارخانه ای پژو ۴۰۵ به دلیل نصب‌ترمز ضدقفل(ABS) ‌، افزایش یافت‌، پارس نیز به سرنوشت آن دچار و حدود ۶۰۰ هزار تومان به قیمت کارخانه‌ای این خودرو افزوده شد. این دو خودرو البته در بازار و تحت تاثیر ماجرای گرانی سوخت‌، تغییر قیمت خاصی را به خود ندیدند. هم اکنون پژو ۴۰۵ بنزینی با قیمت ۱۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود و پارس بنزین سوز سال قیمتی برابر با ۱۸ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان را داراست. در حال حاضر پارس دوگانه‌سوز که آن هم به‌ترمز ضدقفل مجهز است‌، با قیمت ۱۸ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. پژو ۴۰۵ دوگانه سوز نیز قیمتی برابر با ۱۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان دارد.

تحریم زانتیا

خروج زانتیا از خط تولید و نگرانی مشتریان از آینده قطعات یدکی آن‌، کاهش استقبال از این محصول فرانسوی را در پی داشته است. بنابر اخبار رسیده از بازار‌، این خودرو با کاهش استقبال مشتریان روبه‌رو شده و کمتر کسی به سراغ خرید آن می‌رود. زانتیا که از جمله خودروهای باکیفیت کشور به حساب می‌آید‌، هم اکنون قیمتی برابر با ۳۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان دارد. سایپا چندی پیش تولید این خودرو را برای همیشه متوقف کرد.

ثبات قیمت ۲۰۶ تیپ ۲ و پراید

اما سری هم به بازار خودروهای معروف به کم مصرف بزنیم. در حال حاضر پژو ۲۰۶ تیپ ۲ قیمتی برابر با ۱۴ میلیون تومان دارد. این خودرو نیز بهترمز ضدقفل مجهز است. پراید هم در مدل بنزین سوز خود همچنان هفت میلیون و ۷۵۰ هزار تومان به فروش ميرسد و مدل دوگانه سوز آن نیز قیمتی برابر با ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان را دارا است.