شهرام شکیبا

حالا هزاران سال از آن دوران می‌گذرد، اما هنوز کوچ‌نشینان در میان اقوام بشر هستند. از جمله تیم‌های فوتبال که در روزهای سرد سال در گرمسیر اردو می‌زنند و در ایام گرم به سردسیر می‌روند. غیر از تیم استقلال که درست سر سیاه زمستان، رفته‌اند و اردو زده‌اند در آنتالیای ترکیه که از تهران خودمان کلی سردتر است.

بعضی‌ جاهای دنیا بی‌خود و بی‌جهت اسمشان بد در رفته است، مثل پارک دانشجو از یک جهت، آنتالیا در ترکیه از یک جهت دیگر، دبی از یکی، دو جهت و تایلند از همه جهات. علی فتح‌الله‌زاده، سرپرست موقت تیم استقلال هم برای اینکه حرف و حدیثی درنیاید، گفته است: «مربیان ما گفتند یا دبی یا اروپا. ما هم ترکیه را برای آنها هماهنگ کردیم. البته بحثارزان‌تر و گران‌تر شدن نیست.

دبی چون شهر است، جمع‌وجور کردن بچه‌ها سخت است. دبی کمپ نیست ولی اینجایی که الان استقلال اردو زده، کاملاً کمپ است، وسط بیابان است. بازیکن در اختیار سرمربی قرار دارد. ۲۰ کیلومتر هم با شهر فاصله داریم و هرکس که بخواهد از کمپ خارج شود، گرگ او را می‌خورد!»

۱ - تیم استقلال که بازیکن این‌طوری ندارد اما بازیکن داریم که اگر دور تا دور اردو را گودزیلا بگذاریم، هرطور هست خودش را به آنتالیا یا آنتالیا را به خودش می‌رساند.
۲ - آگهی: به چند گله گرگ گرسنه برای حفاظت از اردوی تیم‌ملی نیازمندیم!
۳ - به نظر شما چند نفر از این اردو صحیح و سالم و بدون جای پنجه و دندان گرگ برمی‌گردند؟

فتح‌الله‌زاده: «پارسال که استقلال از مرحله اول صعود کرد، جشن گرفتند. ما جشن نگیریم؟ باید یک پشتک هم بزنیم. یک جشن و یک پشتک.»
۱ - پیشنهاد می‌کنم اگر سن حاج‌آقا برای عضویت در تیم‌ملی ژیمناستیک زیاد است، دست‌کم از این دریای انعطاف‌ و استعداد برای مربیگری تیم ژیمناستیک استفاده کنید.
۲- با این حساب اگر استقلال قهرمان شود، آقای فتحاللهزاده در جشن قهرمانی تیم، انصافاً دیدن دارد. فرض کنید بازیکنان جام به دست روی سکو هستند و حاجآقا هم با یک دست کت و شلوار طوسیرنگ، از این سر تا آن سر زمین چمن را مثل فرفره پشتک و دو واروجمع میزند. میرود و برمیگردد.